Siyonistler Aksayı Haritadan Sildi

Siyonistler Aksayı Haritadan Sildi

İsrail turizm haritalarından Mescid-i Aksa'yı sildi

İsrail Turizm Bakanlığı, resmi olarak yayınladığı Eski Kudüs haritasında Müslüman ve Hristiyanlara ait kutsal yerlere ve mahallelere yer vermedi.
Kudüs resmi turist bilgi merkezinde ücretsiz olarak dağıtılan İsrail Turizm Bakanlığı'nın resmi Eski Kudüs haritasında, yakınında bulunan İslam'ın üçüncü kutsal mekanı Mescid-i Aksa Camii ve 14 hektarlık alan Yahudilerin tanımlaması ile Tapınak dağı olarak yer alıyor.
İsrailli STK yöneticisi Betty Herschman, "Bu haritada, Eski Kudüs'te bulunan Müslüman ve Hristiyan kutsal mekanların silinmesine ek olarak yerleşim alanlarının isimleri tamamen İbranice olarak yazılmış ve tarihi havza etrafındaki tüm Filistin yerleşim yerleri silinmiş" dedi.
İsrail Turizm Bakanlığı bu konudaki yaptığı açıklamada, "Tur rehberleri ile işbirliği içinde hazırlanan haritada onların tavsiyeleri dikkate alındı" dedi.

İkişerli üçerli aile gruplarından oluşan ziyaretçilerin arkeolojik parkta maden sularını yudumlarken dolaşması Kudüs'ün günlük alışılagelmiş tipik bir turist sahnesi. Ancak Doğu Kudüs'teki Filistin mahallesinde bulunan City of David Park diğer parklardan farklı bir özellik taşıyor.
Elad isimli özel bir siyasi grup tarafından yönetilen turistik bölge uzun zamandır arkeolojik araştırma ya da ziyaretçiler için misafirhane inşa etmek bahaneleri ile çevredeki Filistinlilere ait yerleşim yerlerini satın alma işlerine de bakıyor. Doğu Kudüs'te Yahudi yerleşimlerini artırmak amacıyla Filistinlilerin evlerini devralma işlerini kolaylaştırma misyonu taşıyor.


Doğu Kudüs, gelecekteki muhtemel iki devletli çözümde önemli bir unsur görevini görüyor. Filistin devletinin başkenti olacağı tahmin edilen şehirde haritalarda 150 yerleşimcinin yaşadığı Filistin mahallesinin haritada hiç gösterilmemesinin Yahudi milliyetçiliğine hizmet ettiği anlaşılıyor. Doğu Kudüs'te Filistinlilerin toprak bütünlüğünü bozmak için yapılmış bir girişim olarak görülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.