Siyonist Yetkili: Yemenliler Eylat Limanını Kapattı

Siyonist Yetkili: Yemenliler Eylat Limanını Kapattı

Eylat Limanının Genel Müdürü, Amerika ve İngiltere’nin Yemenlilerin İsrail’e uyguladığı ablukayı kırma çabasının başarısız olduğunu söyledi.

Eylat Limanının Genel Müdürü Gideon Golber, Amerika ve İngiltere’nin Yemenlilerin Kızıldeniz’den İsrail’e yük getiren gemilere yaptığı saldırıları engelleyemediğini belirterek limanın aylardır kapalı olduğunu açıkladı.

İbranice yayın yapan Calcalist adlı gazeteye demeç veren Gideon Golber, “İsrail ile Amerika, İngiltere ve Avrupa koalisyonunun korktuğu, zayıf kaldığı ispat edildi. Husiler eskisinden çok daha fazla kafa tutuyor. Gemicilik şirketleri, Amerika, İngiltere ve Batı güçlerinin koalisyonun gücüne Eylat’a gönderecekleri gemileri koruyabileceğine güvenmiyor. Hiç kimse bu riski almak istemiyor” dedi.

Kızıldeniz rotası olmadan yaşayamayacaklarını belirten Gideon Golber, “Birçok gemi hatta Aşdod ve Akabe’ye dahi gelmiyor” diye konuştu.

Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusu, İsrail rejiminin Gazze’de yaptığı soykırımı durdurması için önce İsrail gemilerini hedef almış; daha sonra da tüm Kızıldeniz’i İsrail’e yük götüren gemilere kapatmıştı.

Amerika ve İngiltere bazı Batışı ülkelerle bazı Arap ülkelerinin de desteğiyle Yemenlilerin İsrail’e uyguladığı ablukayı kırmak için ‘Refah Muhafızları’ adlı bir koalisyon kurarak yemen ordusuna saldırılar düzenlemiş; ancak bu saldırılar Yemenlilerin Amerikan ve İngiliz gemilerini de vurmaya başlamasından başka bir sonuç doğurmamıştı.

YDH