Siyonist Orduda İran Ajanı Aranıyor

Siyonist Orduda İran Ajanı Aranıyor

Siyonist ordu İran'a bilgi sızdıranı bulmak için 1200 askerini sorguya çekti

ABD merkezli The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin, geçen sene İsrail tarafından İran gemilerine düzenlenen operasyonla ilgili bilgileri sızdırması olayıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

İsrail basınında yer alan habere göre, İsrail'in İran gemilerine düzenlediği hava saldırılarıyla ilgili bilgilerin sızdırılmasının ardından yaklaşık 1.200 İsrail askerinin iletişim bağlantıları incelendi ve 10 askeri yetkili de sorgulandı.

The Times of Israel gazetesi “Çoğunluğu petrol taşıyan 12 gemiye yönelik saldırılar hakkında kimin bilgi sızdırdığı kapsamlı bir soruşturmada başarısız oldu” bilgisini paylaştı. 1.200 askerin sorgulandığı soruşturmanın birkaç gün önce sona erdiği kaydedildi. İsrail işgal ordusu dün yaptığı açıklamada "Yaklaşık bir yıl önce, düşman bir devletteki askeri operasyonla ilgili bilgilerin operasyon gerçekleştirilmeden önce yabancı medyaya sızdırıldığı bildirildi” dedi.

Sözcü açıklamasının devamında, "Bunu takiben, sızıntının kaynağının İsrail ordusundan kaynaklanıp kaynaklanmadığının belirlenmesi için derhal bir güvenlik soruşturması başlatıldı” ifadesini kullandı. İsrail ordusu ayrıca güvenlik soruşturması sırasında sızıntının kaynağına dair hiçbir belirti bulunmadığını iddia etti.

Ayrıca, bilgilere maruz kalanların tamamının bir gizlilik beyanı imzalamadığı da tespit edildi. WSJ raporunda sızıntıyla ilgili İsrailli yetkililere atıfta bulunmadı. İsrail'deki Nitelikli Hükümet Hareketi'nin yayınladığı belge ve açıklama, raporun İsrail içinden sızıntılarla bağlantılı olduğunun ilk göstergesi oldu.

İsrail'deki Nitelikli Hükümet Hareketi, saldırılarla ilgili bilgilerin nasıl sızdırıldığına ilişkin bir ceza soruşturması yürütmesi için hükümete dilekçe vermişti, ancak İsrail Devlet Savcısı olayla ilgili soruşturma açmama kararı almıştı. Hareket ayrıca, sızıntının İsrailli bir kaynaktan geldiğinin tahmin edildiğini ve raporun İsrail'in İran'a yönelik deniz harekâtına zarar verdiğini ifade etmişti.

Olayla ilgili İsrail Silahlı Kuvvetleri, Şin Bet ve Mossad’dan bilgi aldığını aktaran İsrail Devlet Savcısı, sızıntının herhangi bir fiili zarara neden olmadığını ifade etti. Ayrıca Savcılık, soruşturma sonucunda 1.200 askerin sorgulandığını ve bunlarda sadece 450’nin gizlilik sözleşmesi imzaladığını belirtti. Devlet Savcısı Amit Aisman salı günü yaptığı açıklamada soruşturma ile ilgili cezai soruşturma açmama kararı verdiğini belirtti.

Öte yandan Mossad, sızıntıların neden olduğu herhangi bir güvenlik hasarından haberdar olmadığını belirtti. İsrail Nitelikli Hükümet Hareketi yaptığı açıklamada Savcılık kararına tepki gösterdi Açıklamada, "Maalesef bir kez daha savcılık kurumlarının siyasi çıkarlarını İsrail Devleti'nin güvenliğine tercih edenleri soruşturma ve adalete teslim etme konusundaki açık görevlerinden ayrıldığına tanık oluyoruz” ifadesi kullanıldı. (KHA | kudushaber.com.tr)