Şehit annesinin feryadı! Kılıçdaroğlu'na veryansın etti

Şehit annesinin feryadı! Kılıçdaroğlu'na veryansın etti

Diyarbakır'da 8 yıl önce Kurban Bayramı'nda et dağıtırken terör örgütü PKK yandaşlarınca vahşice katledilen Yasin Börü’nün (16) annesi Hatice Börü, …

HDP Merkez Yürütme Kurulunun çağrısının ardından Diyarbakır'da 8 yıl önce Kurban Bayramı'nda et dağıtırken terör örgütü PKK yandaşlarınca vahşice katledilen Yasin Börü'nün (16) annesi Hatice Börü konuştu.

Hatice Börü; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Düşüncesinden dolayı hiç kimsenin hapse atılmasını istemiyorsanız; Selahattin Demirtaş'ın, Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını istiyorsanız bize katılacaksınız" şeklindeki sözlerine tepki gösterdi.

Börü, "Bir caninin, bir katilin masumlaştırılmaya çalışılması canımı yakıyor. Selahattin Demirtaş'ı oradan çıkarmaya çalışanlara söylüyorum. Benim aklıma kurban denildiğinde Yasin geliyor. Onun uğradığı vahşet kimsenin başına gelmedi" dedi.

Yasin Börü'nün annesi Hatice Börü, şunları söyledi:

"Selahattin Demirtaş azmettiricidir. Tek Demirtaş değil o partide olan herkes suçludur, katildir benim gözümde. Bir caninin, bir katilin masumlaştırılmaya çalışılması canımı yakıyor. Zaten onlar hiçbir zaman yanımızda olmadı. Kendilerine yakışanı yapıyorlar. Demirtaş'ı oradan çıkarmaya çalışanlara söylüyorum. O istediği zaman evlatlarını görüyor, evlatları onu istediği zaman görüyor. Oysa benim evladım hiçbir zaman gelmeyecek. Benim aklıma kurban denildiğinde Yasin geliyor. Onun uğradığı vahşet kimsenin başına gelmedi."

Yasin'in acısının hiçbir zaman dinmediğini kaydeden Hatice Börü, "Kurban deyince akla adanmışlık gelir. Bizim kurbanımız Yasin oldu. Aklımızdan hiç çıkmıyor. Yarası hiç dinmedi halen kanıyor. Onun uğradığı vahşet kimsenin başına gelmedi. Bir cesede bile yapılmayacak işkenceler yaptılar" ifadelerini kullandı.

Yasin Börü'nün Amca Mustafa Börü de, "Millet ittifakı ya da bir başkası olsun, Allah'ın zalim dediğine mazlum diyemez. Ortada bir mazlum vardır, o da Yasin'dir. Ortada bir zalim vardır, o da Yasin'i hedef gösterenler ve vahşice katledenlerdir. 16 yaşında bir çocuğu hedef gösterdiler. Bunlara insan bile demek zulümdür. Kim onları savunuyorsa, onların mazlum olduğunu söylüyorsa onlardan farkı yoktur" dedi.

Yasin'in insanlık adına çalışırken hedef gösterildiğini vurgulayan Mustafa Börü, "İnsanlar sevinsin diye kurban eti dağıtıyordu. O küçücük yaşıyla. Onu katledenler insaniyete karşı tahammülsüzdür. Vahşi olduklarını gösterdiler. Hedef gösterdiler. Bunlara insan demek bile zulümdür. Zalime mazlum demek ayrı bir zulümdür" diye konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Mayıs 2022 tarihinde Van Edremit ilçesindeki otelde CHP'li belediye başkanlarının katılımıyla düzenlenen 'Belediye Başkanları Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a sahip çıkmıştı.

Kılıçdaroğlu, "Düşüncesinden dolayı hiç kimsenin hapse atılmasını istemiyorsanız; Selahattin Demirtaş'ın, Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını istiyorsanız bize katılacaksınız" dedi.

HDP Merkez Yürütme Kurulunun çağrısının ardından terör örgütü YPG/PKK yandaşlarının 6-7 Ekim 2014'te Aynularab (Kobani) bahanesiyle gerçekleştirdiği olaylarda 2 polis şehit olmuş, 35 kişi de yaşamını yitirmişti.