Sadet Partisinden Hükumete Sert Tepki

Sadet Partisinden Hükumete Sert Tepki

Konya’da İsrail uçaklarının yeniden eğitim alacağı haberleri tepki ile karşılandı. Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Fatih Aydın, “Konya halkı buna müsaade etmez” dedi.

Konya’da İsrail uçaklarının yeniden eğitim alacağı haberleri tepki ile karşılandı. Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Fatih Aydın, “Konya halkı buna müsaade etmez” dedi.
 
İsrail ile yapılan anlaşma sonrası İsrailli pilotların, Türkiye’ye gelerek Anadolu Kartalı Tatbikatı kapsamında yeniden uçuş eğitimi almaya başlayacağı belirtildi. Daha önce askeri eğitim alanında İsrailli savaş pilotları Konya’da düzenlenen Anadolu Kartalı tatbikatına her yıl katılıyordu. İsrail’in 2009’daki Gazze saldırıları nedeniyle tatbikatın uluslararası bölümü ertelenmiş, İsrailli pilotlar Türkiye’ye gelememişti. İsrail’in tatbikata katıldığı yıllarda uygulama, “Türkiye’de eğitim alan İsrailli pilotlar Gazze’yi bombalıyor.” sözleriyle eleştiriyordu. 
 
İsrail’le Türkiye arasındaki gerilimin son bulması, askeri ilişkilere de yansıyacak. Hükümete yakın kaynaklar, ilişkilerin tamir edilmesiyle, önümüzdeki yıl düzenlenecek Anadolu Kartalı tatbikatında İsrailli pilotların büyük olasılıkla yer alacağını dile getirdi.Anadolu Kartalı Tatbikatı kapsamında bugüne kadar toplam 23 bin personele, 38 eğitim programı kapsamında bilgilendirme yapıldı. Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi, dünyadaki 3 büyük taktik eğitim merkezinden biri. Bu yılki tatbikata 67 uçak ve bin 200 personel katıldı. Haziran’daki tatbikata Türkiye başta olmak üzere Hollanda, İtalya, Pakistan, Suudi Arabistan ve NATO unsurları yer aldı.
 
FİLİSTİN DAVASINA İHANET OLUR
 
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Fatih Aydın İsrail Hava Kuvvetleri’nin Konya’da gerçekleşmesi muhtemel eğitimi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu milletin evlatlarının İsrail’in bir terör ve korsan devleti olduğunu ve Filistin topraklarını işgal ettiğini çok iyi bildiğini ifade eden Aydın, “Aynı şekilde milletimiz Gazze’ye uygulanan abluka ve ambargonun da, yapılan bu anlaşmanın bir teslimiyet anlaşması olduğunun da farkındadır. Bu yüzdendir ki geçtiğimiz yıllarda ablukayı delmeye ve Gazze’ye nefes aldırmaya yönelik bir gemi kaldırmış ve bu uğurda da şehitler vermiştir. Böylesine hassas ve necip bir milletle adeta dalga geçercesine bu terör devleti ve işgalci İsrail’le masaya oturulmuş ve mutabakat sağlanmıştır. Bu en başta Mavi Marmara Şehitlerini ve Gazze’de Filistin Davası için mücadele eden yiğitleri üzmüştür, incitmiştir Bütün bunlar yetmiyormuş gibi İsrail’le sağlanan anlaşmanın da gizli maddesi olduğu söylenen İsrail askeri kuvvetlerinin Konya'da böyle bir tatbikat gerçekleştirmesine izin verilmesi İslam kardeşliğine ve Filistin Davasına ihanet olur” dedi.
 
Fatih Aydın değerlendirmelerini şu sözlerle sürdürdü:
 
“İsrail bizle masaya oturuyor, Gazze'ye bomba yağdırıyor. Bizim bu durum karşısında tepkisiz kalmamızı kimse beklemesin” diyen Aydın, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu durum bir kara leke olarak tarihe geçer. Özellikle Konya gibi müstesna ve mübarek bir şehrin topraklarında eğitim alıp, Konya semalarından havalanarak Gazze’ye bomba yağdırmak cüretini göstermelerine en başta aziz Konya halkı müsaade etmemelidir, etmeyecektir. İsrail’in tatbikata katıldığı yıllarda, özellikle ‘bazı çevreler bu uygulamayı ‘Türkiye’de eğitim alan İsrailli pilotlar Gazze’yi bombalıyor’ sözleriyle eleştiriyordu. Bu konuda bizde kendilerini destekliyor ve tebrik ediyorduk. Ümit ediyoruz ki yine aynı tavrı göstereceklerdir. Aksi halde bu utanç verici duruma vicdanımız nasıl el verecek, Gazze’yi bombalamak için bizim semalarımızdan kalkan uçak seslerine kulaklarımız nasıl dayanacak? İsrailli pilotların Konya’da eğitim gördükten sonra Gazze’yi bombalayarak masum insanları öldürmelerinden sonra gözyaşı dökerek mi yetineceğiz yoksa buna engel olmak için ter mi dökeceğiz? Başta Konya halkı olmak üzere milletimiz, İsrail’in Konya’dan Gazze’yi bombalamasına göz yummamalıdır.”
 
İSRAİL UÇAKLARI KABUL EDİLEMEZ
 
MAZLUMDER Konya Şube Başkanı Derviş Argun da yaptığı açıklamada, İsrail ile yapılan anlaşmada askeri işbirliği gibi gizli bir maddenin olup olmadığını bilmediklerini ifade ederek, “Biz İsrail ile yapılan anlaşmayı Filistinliler’e uygulanan ambargonun az da olsa kırılması nedeniyle olumlu buluyoruz. Fakat yapılan anlaşmada İsrail uçaklarının Konya semalarında eğitim alması, uçuş yapması gibi gizli bir madde içeriyorsa ve bu uygulamaya geçirilirse bunun karşısında Konya STK’ları olarak dururuz” dedi. İsrail uçaklarının daha önce de Konya’da eğitim aldığına işaret eden Argun, şöyle konuştu: “Buz o zaman da üzerimize düşen görevi yapmış, protesto gösterileri ve 3.Ana Jet Üssü önünde yaptığımız araç konvoylarıyla sesimizi duyurmuştuk. Filistin topraklarındaki Müslüman kardeşlerimizin kanını akıtacak İsrail uçaklarının Konya’da eğitim alması kabul edilemez. Böyle bir karar alınırsa Konya STK’ları karşı duracaktır.”