Rusya'dan Türkiye'ye İtidal Çağrısı

Rusya'dan Türkiye'ye İtidal Çağrısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye'yi Suriye'de 'aşırı askeri güç' kullanmaktan kaçınmaya ve itidal göstermeye çağırdı.

Artı Gerçek'in RIA ajansından aktardığı habere göre, Rus yetkili Türkiye'ye gerilimi tırmandırmaktan kaçınma çağrısı yaptı.

Lavrentyev, "Türk meslektaşlarımıza, sadece Suriye'nin kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde değil, bütün bölgede gerilimin tırmanmasını engellemek için belirli bir itidal gösterme çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Türkiye'nin Rojava ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde düzenlediği hava saldırıları konusunda kendilerine önceden bilgi vermediğini söyleyen Lavrentyev, "Türk ortaklarımızı, Suriye topraklarında aşırı güç kullanımından kaçınmaya ikna etmeyi umuyoruz" diye konuştu.

Lavrantyev, "Rusya'nın Kürt meselesine barışçıl bir çözüm bulunması için ilgili taraflarla birlikte çalışacağını" söyledi.

Rus yetkili, "ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusundan çekilmesinin, durumun istikrar kazanmasına katkıda bulunacağı" yorumunu da yaptı. (Ajanslar)