Ramazan Şellah'tan Önemli Açıklamalar

Ramazan Şellah'tan Önemli Açıklamalar

İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Doktor Ramazan Abdullah Şellah, İntifada'nın tüm dünyaya Filistin'in ve Kudüs'ün asıl dava olduğunu gösterdiğini ve İntifada'yı bitirmek isteyenlerin bunu başaramayacağını belirtti.

İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Doktor Ramazan Abdullah Şellah, İntifada'nın tüm dünyaya Filistin'in ve Kudüs'ün asıl dava olduğunu gösterdiğini ve İntifada'yı bitirmek isteyenlerin bunu başaramayacağını belirtti.
 
Gazze'de Mevlid kandili münasebetiyle düzenlenen programda video bağlantısı ile konuşan Şellah, İntifada'nın tüm dünyaya: "Ben Filistinim, Ben Kudüsüm" diye haykırdığını ve kimsenin bunu değiştiremeyeceğini veya unutturamayacağını söyledi. Şellah ayrıca başka meselelere öncelik verenlerin tekerleğin dönmeye devam etmesiyle tekrar sıfır noktasına döneceğini ve karşılarında bir asırlık Filistin meselesini bulacaklarını belirtti.

Şellah,  genç erkek ve kadınlarıyla bu İntifada kuşağının genç sahabe komutan "Üsame bin Zeyd" kuşağı olduğunu belirtti ve peygamber efendimizin ölüm döşeğindeyken "Filistin'de Rumlara karşı savaşan Üsame'nin ordusuna yardıma koşun" demesine dikkat çekti.

İslami Cihad lideri İntifada'nın verdiği üçüncü mesajın, İslam ve Arap ülkelerine, bölgedeki iltihaplı durumun gölgesinde israil'in güvenliğini sağlamak ve onu korumak için peşinden koşanlara: "Sizi koruyabileceğini düşündüğünüz İsrail, kendini Filistin'li gençlerin kendisini savunmak için kullandıkları bıçaklardan ve mutfak aletlerinden koruyamıyor." ifadelerini kullandı.

İsrail kiminle anlaşırsa anlaşsın, varlığı meşru değildir:

Şellah: "İsrail herhangi bir yapı veya hükümetle barış anlaşması imzalayabilir, bir yerde elçilik, konsolosluk açabilir ve bayrağını farklı başkentlerde dalgalandırabilir. Ancak bu, onun bu bölgedeki varlığına meşruiyet katmaz." dedi ve Mısır halkının Camp David'den 36 sene geçmesine rağmen hala İsrail ile ilişkileri reddettiğini ve aynı şekilde Ürdün halkının da Vadi Urba anlaşmasına rağmen israil'i tanımadığını belirtti.

İşgal rejiminin bazı kazanımlar elde etmesine karşın henüz kendi kirli projelerine Yahudi halkını bile ikna edemediğini belirten Şellah, işgal devletinin tam anlamıyla bir Yahudi devleti kurup güvenliğini sağlayamadığını, başarısız olduğunu ve bunu yapamayacağını söyledi. Şellah, işgal devletinin eskisi gibi kolay savaş kazanamadığını, Lübnan ve Gazze savaşlarının bunu açıkça gösterdiğini belirtti.
 
İşgal devletinin barışa inanmadığı için gerçek anlamda bir barışı tesis etmesinin imkansız olduğunu da vurgulayan Ramazan Şellah, işgalcilerin barıştan anladığının kendi hakimiyetini empoze etmek olduğunu söyledi.

Filistin yönetimi ve Fetih Hareketindeki kardeşlerimiz neyi bekliyor?

Şellah, İntifada ile ilgili en önemli mesajın ise Fetih hareketindeki kardeşlere ve Filistin hükümetine olduğunu belirtti, Şellah: "Yönetim neyi bekliyor ve neyden bahsediyor? halkı katledilirken, toprakları yağmalanırken, kutsal yerleri Yahudileştirilirken, yerleşimciler işgal güçlerinin korumasıyla hergün Aksa'ya baskın düzenlerken neden seyirci kalıyor?" dedi ve Filistin yönetimine İntifada'ya destek çağrısını yineledi ve düşmanla koordinasyonu sona erdirmesi çağrısında bulundu. Şellah, İntifada'yı üçüncü İntifada olarak tanımlamadığını İntifada'nın "Kudüs İntifadası" olduğunu, çünkü Filistin halkının bir yüzyıla yakın bir süredir devam eden mücadelede nice İntifada'lar ve devrimler gerçekleştirdiğini belirtti.

Gazze açık bir mezarlığa dönüşmüş durumda:
 
Gazze'deki duruma da değinen İslami Cihad lideri, Mısır ile koordinasyon ve iletişim yoluyla Refah'ın açılması gerektiğini ve bu yönde çalışmalar yapılmasının hayati önem taşıdığını belirtti. Şellah, Gazze'deki durumun bir insanın dayanma sınırlarını geçtiğini ve Gazze'nin üzeri açık bir mezara dönüştüğünü söyledi. Gazze'de yaşayan 2 milyona yakın insanın sanki "insanlık fazlası" olduğunu belirten Şellah, Gazze halkına hiçbir değer, kıymet verilmediğini söyledi ve kimsenin kendi halkına reva görmediği muameleyi Gazze halkının yaşadığını ifade etti.

Hiçbir koalisyonda taraf değiliz:

Suudi Arabistan öncülüğündeki "terörle mücadele" ittifakına ve Filistin'in de adının bu koalisyonda yer almasına değinen Ramazan Şellah, "Sanki Filistin özgürleşmiş, sanki Kudüs özgürleşmiş, Filistin halkı da sanki en büyük terör oluşumu İsrail'in kurbanı değilmiş gibi bölgedeki kaos yaratıcı oyunlarla da mı ilgilenelim" dedi.  Şellah, ümmetin kendi içinde birbirlerine yeni düşmanlar çıkardıklarını, ve bazı tarafların birbirlerini öldürmelerinin ve birbiriyle savaşmalarının Filistin'de siyonistlerle savaşmaktan daha önemli görüldüğünü söyledi.

"Filistin'in adının, terör adı altında oluşturulan bölgesel koalisyonlara karışmasını onaylamıyoruz" ifadesini kullanan Şellah, Filistin isminin hiçbir bölgesel koalisyona karıştırılmamasının Filistin'in bölgesel meselelerdeki tutumunu yansıtacağını belirtti.

İslami Analiz
  
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.