Pakistan Başbakanından Usame Bin Ladin Yorumu

Pakistan Başbakanından Usame Bin Ladin Yorumu

Pakistan Başbakanı İmran Han, meclisteki bütçe görüşmeleri sırasında El Kaide'nin eski lideri Usame bin Ladin'i 'şehit' olarak niteledi.

Pakistan Başbakanı İmran Han, meclisteki bütçe görüşmeleri sırasında El Kaide'nin eski lideri Usame bin Ladin'i 'şehit' olarak niteledi.

Yaptığı konuşma sırasında kendisinden önce gelen hükümetlerin dış politika tercihlerini eleştiren İmran Han, savaş sırasında ABD ile ortaklık etmenin bir hata olduğunu söyledi.

Han, "Teröre karşı savaşta ABD ile birlikte hareket ettik ama onlar buraya geldiler ve onu öldürdüler, onu şehit ettiler. Bize karşı aşağılayıcı bir dil kullandılar ve operasyonu bize haber vermediler. Teröre karşı savaşta 70 bin insanımızı kaybetmemize rağmen" ifadelerini kullandı.

2 Mayıs 2011'de Amerikan özel kuvvetleri Abbottabad kasabasına bir operasyon düzenleyerek, Usame bin Ladin ve yanındaki birkaç kişiyi öldürmüştü. ABD yönetiminin operasyonla ilgili Pakistan hükümetine bilgi vermemesi tartışma yaratmıştı.

Washington yönetimi uzun süredir Pakistan'ı, Taliban uzantısı Haqqani örgütüne sığınak sağlamakla suçluyor. Pakistan ise suçlamaları redderek, ABD'nin Afganistan'daki başarısızlığını İslamabad yönetiminin üzerine yıkmaya çalıştığını belirtiyor.

Başbakan İmran Han yaptığı konuşmada konuyla ilgili olarak, "ABD'nin terörle savaşını destekledik ve karşılığında aşağılamalarla karşı karşıya kaldık. Afganistan'daki her başarısızlık için bizi suçladılar. Bizi açık şeklide sorumlu tuttular çünkü Afganistan'da başarısız oldular" ifadelerini kullandı.

Han, kendisi göreve geldikten sonra ABD ile ilişkilerin yeniden düzenlendiği ve kendisinin Trump ile kişisel ilişkisinin de yardımıyla aşağılamaların sona erdiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.