Ortaokuldaki Kız-Erkek Öğrencileri  Ayrı Oturtan Müdür Görevden Alındı

Ortaokuldaki Kız-Erkek Öğrencileri Ayrı Oturtan Müdür Görevden Alındı

Ortaokuldaki kız ve erkek öğrencilerin ayrı sıralarda oturtulması için tebliğde bulunan okul müdürü, laikçi çevrelerin baskıları sonucu görevden alındı.

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde, Mithatpaşa Ortaokulu'nun müdürü Haydar Akın, öğretmenlere, 'kız ve erkek öğrencileri ayrı ayrı oturtun' talimatı verdi. Milli Eğitim Bakanlığı, okul müdürü Akın'ı görevden aldı. Akın'ın müdürlük görevine son verildi. Memur olarak çalışabilecek.

Okul müdürü Haydar Akın'ın önce WhatsApp'tan ardından da yazılı olarak öğretmenlere talimat gönderdiği, kız ve erkek öğrencilerin ayrı sıralarda oturtulmasını istediği belirtildi. Haydar Akın'ın gönderdiği mesajda "Değerli arkadaşlar sınıflarımızda kız ve erkek yan yana oturtulmuş bazı sınıflar görüyorum. Sınıf öğretmenlerimizin, sınıflarda kesinlikle erkekleri erkeklerle, kızları kızlarla oturtulması konusunda hassas davranmanızı özellikle rica ediyorum. Bu durumda olan sınıf öğretmenlerimizin en kısa zamanda gerekli değişiklikleri yapmalarını önemle rica ederim" ifadeleri yer aldı.

Öğretmenlere gönderilen yazılı talimatta ise "Değerli öğretmen arkadaşlarımız 22.03.2022 tarihi itibari ile tüm sınıflardaki oturma düzeninin değiştirilmesi ve erkek öğrenciler ile erkek, kız öğrenciler ile kız denk geleceği şekilde bir düzen oluşturulması gerekmektedir. Gereğini arz ederiz" denildi.

Olayın duyulmasının ardından okul müdürü Haydar Akın hakkında Milli Eğitim Müdürlüğü’nce soruşturma başlatıldı ve Haydar Akın’ın müdürlük görevine son verildi.