ÖSO, AKP'ye Bayrak Açtı Metiner AKP'yi  Uyardı

ÖSO, AKP'ye Bayrak Açtı Metiner AKP'yi Uyardı

ÖSO, AKP'ye bayrak açtı! Metiner, AKP'yi kalın çizgilerle ikaz etti

AKP iktidarının koridorlarında Suriye politikası konusunda hareketlilik yaşanıyor.

Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nın son gününde düzenlediği basın toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile Ekim 2021’de görüştüğünü kamuoyuna duyurması gündem bomba gibi düştü.

Çavuşoğlu'nun "Muhalif Suriyelilerle rejim arasında bir barışın olması gerek" şeklindeki diğer bir bomba etkisi yapan açıklamasıyla AKP'nin Suriye'de desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarından AKP'ye yönelik tepkiler gelmeye başlandığı öğrenildi.

"Akıl kârı değil"

AKP'li Mehmet Metiner ise konuya dair dikkat çeken açıklamasında Suriye konusunda atılacak yanlış adımların AKP'ye ve ÖSO'ya zarar vereceği uyarısında bulundu.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımıyla dikkat çeken Metiner, şu ifadeleri kullandı:

"ÖSO’nun Türkiye karşıtı nümayiş ve tepkileri ne kendi yararlarınadır ne de Türkiye’nin yararına. Süreci Türkiye aleyhine enfekte etmek için devreye girdiği anlaşılan etki ajanlarının oyunu acilen bozulmazsa, saha enfekte olursa, tersinden sorunlar AK Parti hükümetine zarar verir.

Suriye politikasında bir uçtan ötekine savrulmanın olası riskleri iyi hesaplanmalı. İkna süreçleri oluşturulmadan atılacak her adım veya söylenecek her söz Türkiye için yeni bir sorunun başlangıcı olabilir. “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak”, akıl karı değil."(Ajanslar)