Müslümanlar Mescid-i  Aksa'ya Akın Etti

Müslümanlar Mescid-i Aksa'ya Akın Etti

Ramazan ayının ilk Cuma namazını Mescid-i Aksa'da 80 bin kişi kıldı.

TERCÜMEHABER /TEVHİDHABER

Mescid-i Aksa camilerine ve meydanlarına yayılan müsllümanlar ve Batı Şeria'dan Filistinliler, Corona salgını ve işgalin kısıtlamaları ışığında yıllarca kesintiye uğrayan Mescid-i Aksa'ya ulaşabilmiş olmanın sevincini dile getirdiler. 50 yaşın altındaki Batı Şeria halkının Kudüs'e girmeleri ve Mescid-i Aksa'da namaz kılmaları engellendi.

Bu arada işgal polisi Kudüs sokakları ile Eski Şehir ve Mescid-i Aksa yollarında kontrol noktaları kurdu.

Kudüs Vakıfları ve Mescid-i Aksa Genel Müdürü Şeyh Azzam Al-Khatib, Ramazan ayının ilk Cuma namazını 80 bin kişinin kıldığını söyledi.

Mescid-i Aksa'nın muhafızları, rejim komiteleri ve izcilerin Mescid-i Aksa'ya giriş çıkışları organize etmek için çalıştıklarını, kadın ve erkek mescitleri ayırdıklarını ve Mescid-i Aksa'da sağlık ekiplerinin konuşlandırıldığını sözlerine ekledi.

Mescid-i Aksa'nın yöneticisi Şeyh Omar Al-Kiswani ise, "Bugün Mescid-i Aksa'ya 130.000'den fazla ibadetçinin gelmesini bekliyorduk, ancak kontrol noktaları ve kontrol noktalarındaki kısıtlamalar nedeniyle, sayı beklediğimizden daha az ve ibadet edenlerin sayısı 80.000 olarak tahmin edildi."

Şeyh, Mescid-i Aksa'ya yürüyüş yapmanın önemini vurguladı ve Ramazan'ın Kudüs ve Mescid-i Aksa ayı olduğunu söyledi.

Şeyh El-Kiswani, siyonist gurupların Mescid-i Aksa'ya saldırmasından tamamen işgal hükümetini sorumlu tuttu.