Muhammed Bedii'ye 164 Yıl Hapis

Muhammed Bedii'ye 164 Yıl Hapis

Mısır'da Müslüman Kardeşler Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin bu zamana kadar 2 kez idamına ve 164 yıl hapsine hükmedildi.


 

Mısır'da Müslüman Kardeşler Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin bu zamana kadar 2 kez idamına ve 164 yıl hapsine hükmedildi.

Mısır'da Rabia ve Nahda Meydanlarının boşaltıldığı 14 Ağustos 2013 tarihinden kısa bir süre sonra tutuklanan Müslüman Kardeşler (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin bu zamana kadar 2 kez idamına ve 164 yıl hapsine hükmedildi.

Mısır'daki 3 Temmuz darbesinin ardından hakkında yargılama süreci başlatılan Bedii şimdiye kadar yargılandığı 9 davada 164 yıl hapis, 2 idam cezasına çarptırıldı. 164 yıl hapis cezasının 50 yılı yüksek mahkeme tarafından bozuldu. Yargıtay, Bedii hakkında verilen 2 idam cezasından birisini iptal etti. Diğer idam cezası hakkında başsavcılığa yapılan itiraz da kabul edildi. İtirazın kabul edildiği davada Bedii başka bir mahkeme ve yargıç heyeti tarafından tekrar yargılanacak. Bedii'nin idam cezası aldığı 2 kararın da bozulmuş olmasına rağmen henüz davalar sonuçlanmadı. Bedii hakkında açılmış ve halen görülmeyi bekleyen 38 dava daha bulunuyor.

Bedii'nin şimdiye kadar aldığı 4 müebbet ve 14 yıl hapis cezaları:

İsmailiyye olayları (25 yıl)

İsmailiyye Ceza Mahkemesi, 2016 Mayıs ayında medyada “İsmailiyye olayları” olarak bilinen davada, Bedii ve diğer 35 sanık hakkında müebbet (25 yıl) hapis cezası verdi.

Suveyş olayları (10 yıl)

Mısır'daki askeri mahkeme 2015 aralık ayında Muhammed Bedii, Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak liderlerinden Safvet Hicazi, kapatılan Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci hakkında 10 yıl ağırlaştırılmış hapis, 56 kişi için 3 ila 7 yıl arasında değişen hapis, firari 90 kişi hakkında ise müebbet hapis cezalarına hükmetti.

İstikame Camisi olayları (25 yıl)

Mısır'da Giza Ceza Mahkemesi 30 Ağustos 2014'te kamuoyunda "İstikame Camisi olayları" olarak bilinen davada İhvan lideri Bedii'nin müebbet (25 yıl) hapsine karar verdi. 

Ziraat yolu olayları (25 yıl)

Şubra el-Hayme Ceza Mahkemesi 5 Temmuz 2014'te kamuoyunda "Ziraat yolu olayları" olarak bilinen davada Muhammed Bedii, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci, darbe karşıtı Ulusal İttifak liderlerinden Safvet Hicazi, eski Gençlik Bakanı Usame Yasin, eski Tedarik Bakanı Basim Avde, eski milletvekili Muhsin Radi, Hürriyet ve Adalet Partisi liderlerinden Ahmed Muhammed Diyab'ın da aralarında bulunduğu 37 kişi hakkında ise müebbet (25 yıl) hapis cezası verdi.

Hapishaneler baskını (25 yıl)

Kahire Ceza Mahkemesi 2015 Haziran ayında Bedii Hakkında "Hapishaneler baskını" olarak bilinen davada müebbet (25 yıl) hapis cezasına hükmetti.

Yargıya hakaret (4 yıl)

Bedii, Kahire Ceza Mahkemesi tarafından 2011 yılındaki hapishaneler baskını duruşmasında "yargıya hakaret ettiği" gerekçesiyle 2014 nisan ayında 1 yıl, kasım 2014'te ise yine yargıya hakaretten 3 yıl hapis cezası aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.