Muhaliflere Kötü Haber

Muhaliflere Kötü Haber

MHP'li muhaliflerin 15 Mayıs'ta planladıkları kongre için yaptıkları 'gözetim talebine' YSK'dan olumsuz cevap geldi.

MHP'de parti içi muhalefetin 1 Kasım'dan sonra başlattığı yeni kongre sürecinde yeni bir gelişme daha yaşandı.

Mahkeme kararıyla çıkardıkları yeni kurultay kararının yerel mahkemelere takılmasından sonra Yüksek Seçim Kurulu Çankaya şubesi de muhaliflerin aleyhlerine bir karar verdi.

Çağrı Heyeti, Gemerek ve Tosya'da açılan davalarda Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin atadığı kayyum heyetinin kararlarına ihtiyati tedbir konulması sonrası Çankaya İlçe Seçim Kurulu'na başvurarak 15 Mayıs'ta yapmayı planladıkları olağanüstü kurultay için gözetim istedi. Ancak kurul, "Bu parti içi mesele" diyerek talebi kabul etmedi.

Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun "ret" cevabında şu ifadeler yer aldı:

"Dilekçe incelendiğinde 15 Mayıs 2016 tarihinde ilk toplantısı yapılacak olan MHP Olağanüstü Büyük Kongresi'nin 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararı uyarınca tüzük değişikliğine ilişkin olduğu, tüzük değişikliği için kurul toplanacağından bu toplantının parti içi meselesi olduğu, Seçim Yasası uyarınca Seçim Kurulu Başkanlığı'na tanınmış bir görev ve yetki bulunamadığında, bilgi mahiyetinde verilen dosyanın ilgimiz olmaması nedeniyle çağrı heyetine iadesine 22.04.2016 tarihinde kesin olarak karar verildi."