Mescid-i Aksaya Suikast Girişimi

Mescid-i Aksaya Suikast Girişimi

Mescid-i Aksa'nın altına açılan tünellere dev kamyon ve tırların girebildiğini dile getiren İkrimavi, tünellerin büyüklüğüne ve oluşan tehlikeye dikkati çekti

Mescid-i Aksa İmamı Yunus İkrimavi, "Allah korusun Mescid-i Aksa, altına açılan tünellerden dolayı çökme tehlikesiyle karşı karşıyadır" dedi.

İkrimavi, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kahramanmaraş Şubesi'nce Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Ümmetin Vicdanı Filistin" konulu konferansta, İsrail'in Mescid-i Aksa'da yaptıklarını değerlendird

 

Kudüs'ün Müslümanlarca diri tutulması gerektiğini vurgulayan İkrimavi, hem ekonomik zorluk çeken Kudüs'teki Müslümanlar açısından hem de Kudüs'ün korunması açısından bunun önemli olduğunu anlattı.

Mescid-i Aksa çevresinde çok hüzünlü bir hayat yaşandığını dile getiren İkrimavi, "Mescid-i Aksa üzgün, aynı zamanda Kudüs'te üzgün, aynı zamanda Filistin'de üzgündür. Bu da Yahudilerin orayı kuşatmaları, insanlara baskı yapmasından dolayıdır. Bizim yaşadığımız bölgede hürriyetler kısıtlıdır, hatta yoktur" ifadelerini kullandı.

ABD VATANDAŞLIĞI VAAT EDİLİYOR

Özellikle Doğu Kudüs'te yaşayan Müslümanların tehcir edilmek istendiğini ve vatandaşlara ABD vatandaşı olma imkanının sunulmasına rağmen Müslümanların tüm gücüyle direndiğine dikkati çeken İkrimavi, oradaki insanların İsrail'in oturum izniyle kaldığını ve durumun bu kadar vahim olduğunu kaydetti.

Mescid-i Aksa'yı ikiye bölmek gibi bir Yahudi planı olduğunu belirten İkrimavi, Osmanlı hilafeti gittikten sonra Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın kaderine terk edildiğini bildirdi.

Filistin davasına, Türkiye'nin desteklerinin kendilerini duygulandırdığını ifade eden İkrimavi, İslam dünyasını Mescid-i Aksa'ya acilen sahip çıkmaya davet etti.

TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet ve Vakfın Kahramanmaraş Şube Başkanı Ahmet Asım Demirdöven'in konuşmasın ardından imam İkrimavi dua etti.

Filistin ve Mescid-i Aksa'yı anlatan filmin ardından, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Erantepli, İkrimavi'ye el yapımı ceviz sandık hediye etti. TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç de TÜGVA Genel Başkanı Emanet'e bakır tepsi verdi.

Programa, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Nursel Reyhanlıoğlu, Mehmet Uğur Dilipak, Mehmet İlker Çitil ve İmran Kılıç, AK Parti MKYK Üyesi Metin Doğan, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.