Mehmet Görmez'den Vahdet Çağrısı

Mehmet Görmez'den Vahdet Çağrısı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Sultanahmet Camii'nde verdiği Cuma hutbesinde, fitne ve fesadın kanlı elinin milleti ayırmak istediğini, buna karşılık milletin tevhitte ve vahdette birleşmesi gerektiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Sultanahmet Camii'nde verdiği Cuma hutbesinde, fitne ve fesadın kanlı elinin milleti ayırmak istediğini, buna karşılık milletin tevhitte ve vahdette birleşmesi gerektiğini söyledi.
 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Sultanahmet'te geçtiğimiz günlerde düzenlenen bombalı saldırı sonrası dün Sultanahmet Camii'nde verdiği Cuma hutbesinde birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.
 Diyanet İşleri Başkanı Görmez, hutbesine “Ey iman edenler, her biriniz önce kendi nefislerinizi düzeltiniz. Eğer siz hidayette olursanız, bilin ki dalalette olanlar size zarar veremez. Eğer siz hakkın, hakikatin, adaletin yanında olursanız dalalette olan zalimler size asla zarar veremez. Biliniz ki hepinizin dönüşü Allah'adır ve Allah size dünyada yapıp ettikleriniz her şeyden soracaktır, haber verecektir” ayeti kerimesini okuyarak başladı.
 Fitne ve fesadın kanlı elinin milleti ayırmak istediğini, buna karşılık tevhitte ve vahdette birleşme çağrısında bulunan Görmez, şunları söyledi:  “Eğer insanlar bir zalimi görür ve ona engel olmazlarsa yanlış yapan, insanlara zulmeden, insanları katleden birilerini görür ve buna engel olmazlarsa Allah, göndereceği azabı bütün insanlara gönderir. Aziz kardeşlerim, gelin hep birlikte aşk ile şevk ile ibadete yönelmiş bir insanı düşünelim. Rahman'ın huzurunda elini bağlamış, onun huzurunda huşu ile rükûa varmış, Rahman'a secde etmiş bir insan tahayyül edelim. Namaz kılarken yanı başında bir çocuk ateşe doğru yürüyor. Gözlerinden yaşlar akarak Rabbinin huzurunda kıyama durmuşken, yanı başında hayatın baharında bir gencin ateş dolu bir çukura dolu gittiğini görüyor. İslam inancına göre, eğer bu insan kıyamını, rükûunu, secdesini bırakmazsa günahkâr olur. Bazı fakihlerimize göre, eğer o çocuk ateşe düşer, o genç ateş dolu çukura düşerse, namaz kılarken onu namazını bozup engellemediği takdirde katil olur. Çünkü bizim inancımıza göre bir canı korumak, bir canı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmaya bedeldir. Çünkü bir canı korumak, bir insanın canını muhafaza etmek, bütün ibadetlerden daha mukaddestir.”
 “İnsanı insan kılan bütün değerleri bizzat elleriyle kazdıkları o çukurlara gömmeye kalkışıyorlar”
 “Bu toprağın kandırılmış çocukları kendi geleceklerini yok etmek için çukurlar kazıyor.” diyen Görmez, hutbesine şöyle devam etti: “Evlerini-yurtlarını, yuvalarını harabeye çeviriyor, insanı insan kılan bütün değerleri bizzat elleriyle kazdıkları o çukurlara gömmeye kalkışıyorlar. Bu tabloya rağmen biz huzur içerisinde namazlarımıza devam edebilecek miyiz? Bütün bu yaşananlara gözlerimizi kapatıp çığlıklara kulaklarımızı tıkayıp kendi dünyamıza çekilmeye devam edebilecek miyiz? Daha üç gün önce bu mübarek Sultanahmet ve Ayasofya'nın duvarlarında hain bir bombanın sesi yankılandı. Bu meydan hâlbuki tarihin haşmetini tefekkür meydanıdır. Bu meydan imanın hakikatini tedebbür mekânıdır. Bu mekân İslam Medeniyetinin bütün güzelliklerini, birlikte yaşama ahlakını, birlikte yaşama hukukunu bütün cihana gösteren bir meydandır. Bu mukaddes mekânı ziyarete gelip hidayet ve inayet uman insanları hangi ruh katletmeye kalkışabilir? Bu ruhun insanlara hayat veren, yeryüzüne merhamet getiren İslam'la bir ilişkisi olabilir mi?”
 Görmez, “Bütün bunlarda bizim hiç mi kusurumuz yok? Kardeşlerim, küçük tamahlar uğruna parçalanmamızın, hırsa yenik düşmemizin, ufak hesaplar peşinde koşmamızın bütün bu olup bitenlerde payı yok mudur? Kardeşlerim, bugün İslam'ın cahil müntesiplerinin din-i mübini İslam'a verdiği zarar, azılı düşmanların verdiği zararları fersah fersah geçmiştir. Buna hangi iman, hangi izan onay verebilir, hangi aklıselim, kalbi selim sahibi bu zulme müsaade edebilir? Bunca merhametsizliği, hoşgörüsüzlüğü hangi yürek taşır, hangi vicdan kabul eder?” dedi.
 “Gelin, Efendimizin birbirinize nefret ve düşmanlık beslemeyin diyen çağrısına kulak verelim”
 Ayrışmadan bütün ümmetin zarar göreceğine vurgu yapan Görmez, “Aziz kardeşlerim, bu millet bizim, bu vatan bizim, bu ülke hepimizin. Doğusuyla batısıyla bu topraklarda doğduk, aynı suyla, aynı ekmekle büyüdük, aynı Rabbe kul olduk, aynı Muhammet Mustafa'ya ümmet olduk, aynı secdeye baş koyduk, Fatihalarda buluştuk, tek kıblede istikametimizi buluşturduk. Ebedi âlemde kurtuluşa erme duasıyla aynı tarlaya tohumlar serptik. Biz kardeşiz, biz karındaşız, biz birbirimizin varlığına sebep kılınmışız, biz ondan geldik hepimiz ona döneceğiz. Biz ayrışırsak yazık olur, bütün insanlık kaybeder, bütün İslam ümmeti kaybeder. Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi, Sünni demeden birbirimize yurt olmazsak halimiz nice olur. Gelin Rabbimizin ‘gevşemeyin' diyen fermanını dinleyelim, gelin Efendimizin birbirinize nefret ve düşmanlık beslemeyin diyen çağrısına kulak verelim, gelin kardeşlik misakımızı yenileyelim.” diye konuştu.
 “Fitne ve fesadın kanlı eli bizi ayırmak istiyor, biz tevhitte ve vahdette birleşelim”
 Görmez, “Fitne ve fesadın kanlı eli bizi ayırmak istiyor. Biz tevhitte ve vahdette birleşelim. Irkçılığın kin kokan nefesi bizi tüketmek istiyor. Ya hilkatte eş ya da dinde kardeş diyerek yeniden dirilelim. Akılla, imanla, sabırla ve duayla sıkıntıları aşacağımıza olan inancımızı daima ayakta tutalım. Hep birlikte bu mübarek zamanda, bu mukaddes camide el açıp Rabbimize yalvaralım, bu ülkede daima barışın, hakkın, adaletin yanında yer alalım.” dedi.
 “Yalan, iftira ve bühtanlara asla tenezzül etmeyiniz”
 Görmez, Sultanahmet Camii'nde irad ettiği hutbenin sonunda, Diyanet'in son dönemlerde kimi klikler tarafından hedef alınmasına da değinerek şöyle konuştu: “Aklını ve ahlakını yitirmiş, hiçbir insanın söyleyemeyeceği sözleri aile hayatımıza izzeti, iffeti, nezaheti, nezaketi getiren din-i mübini İslam'a ve sahih İslam'ı milletimize anlatmakla yükümlü Diyanet İşleri Başkanlığımıza isnat etmeye kalkışanlara itibar etmeyiniz. İslamofobik nefret içeren gayri ahlaki, gayri insani, gayri vicdani haber mühendisliklerine, yalan, iftira ve bühtanlara asla tenezzül etmeyiniz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.