Kulat ve Gezici Son Anketleri Yorumladı: Çok ilginç Sonuçlar Göreceğiz

Kulat ve Gezici Son Anketleri Yorumladı: Çok ilginç Sonuçlar Göreceğiz

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat ve Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, AKP-HDP ziyareti üstünden son anket sonuçlarını değerlendirdi. Gezici, "Çok ilginç sonuçlar göreceğiz" dedi.

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı, Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Uzmanı Murat Gezici ve MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat'tan AKP- HDP görüşmesinin ardından son anket sonuçlarını değerlendirdi.

"ÇOK İLGİNÇ SEÇİM SONUCUYLA KARŞILAŞACAĞIZ"
Gezici’ye göre Türkiye, başkanlık sistemine geçiş sonrasının en önemli seçimine gidiyor. Merkez sağ-sol, doğu-batı, laik-muhafazakâr gibi ayrımların anlamlarını önemli şekilde kaybedeceği bir seçimle yüzleşileceğini belirten Gezici, "Z kuşağı ile ilgili ilk kamuoyu araştırmalarını yapan bir araştırmacı olarak çok ilginç seçim sonuçları ile karşılaşacağımızı düşünüyorum" ifadesini kullandı.

" MHP'NİN HDP KONUSUNDA KARŞI DURMAMASI AKP'NİN ELİNİ GÜÇLENDİRDİ"
AKP'nin son dönemde HDP üzerinden yaptığı hamleleri değerlendiren Gezici, "Son zamanlarda oy oranlarında bu durumda nispi bir kayıp olsa da seçmenin oy verme alışkanlığı anlamında AK Parti hala şanslı bir konumda. Kürt seçmenin özellikle genç kuşakta HDP’ye yönelik bir sempatisi olsa da 40 yaş ve üstü kuşak hala muhafazakâr değerler çerçevesinde hareket ediyor. Yine MHP lideri Devlet Bahçeli'nin AK Parti ve HDP arasında anayasal değişiklik sebebiyle yapılan toplantıya yüksek sesle karşı koymaması bu anlamda AK Parti'nin elini güçlendirdi." değerlendirmesini yaptı.


"AKP'NİN KÜRT SEÇMENE YÖNELİK BAŞKA ADIMLARI DA OLACAK"
AKP'nin sandığa giderken Kürt seçmene yönelik başka adımlarının da olacağını öngören Gezici, "Gerek uygulamadaki problemler gerekse acele ve sistemsiz bir şekilde yapılan değişiklikler sürecin tıkanması sonucunu doğurmuştu. Bu açıdan geçmişteki müktesebata baktığımızda AK Parti'nin Kürt seçmene yönelik sosyal ekonomik ve kültürel anlamda anlamlı adımları olacaktır. 2023 yılında yapılacak seçimlerde özellikle adayların belirlenmesi sürecinde yerel halka hitap edecek ve siyasal anlamda simgesel durumda olan kişilerin aday gösterileceğini göreceğiz" diye konuştu.

KULAT: AKP'DEN HDP ZEMİNİNE YÖNELİK ZEMİN YOKLAMASI VAR
AKP'nin bu adımları HDP’ye yönelik bu adımlarının tamamen siyasi bir hamle olarak okunması gerektiğine dikkat çeken MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, "Son dönemde yapılan araştırmalarda ne Millet İttifakı ne de Cumhur İttifakı yüzde 50+1 bandını yakalayabilmiş değil. Burada da devreye yüzde 10 bandında oya sahip olan HDP’nin oyları giriyor" ifadelerine yer verdi.


Gazete duvar'da yer alan habere göre Kulat şu ifadeleri kullandı:

" CHP, Doğu ve Güneydoğu’da uzun zaman sonra ilk kez görünür halde. Yaptığımız araştırmalar da CHP’nin bölgede rüzgârı yakaladığını gösteriyor. Bu rüzgâr Millet İttifakı’nın seçimi kazanmasına yeterli olur mu tartışılır ancak iktidar kanadı için risk oluşturuyor. Şu an için konuşmak gerekirse bu hamlelerin yüzde 10’luk bir seçmen kitlesini etkileyeceğini düşünmüyorum. Ancak seçim için daha süre olduğunu düşünürsek, bu hamleler atılacak diğer adımların işareti olabilir.

Ciddi bir af kanunu, kayyım kararlarının geri alınması ve anadilde eğitim gibi adımların karşılığı olan etkileri olabilir. Şimdilik bu adımların atılmaması mümkün görünmüyor; ancak bu konular şu an atılan adımların, diyalog kanallarının belirleyeceği sonuçlar olacaktır. Bir zemin yoklaması var."