"Kılıçdaroğlu'na suikast" paylaşımına soruşturma

"Kılıçdaroğlu'na suikast" paylaşımına soruşturma

Gazeteci Merdan Yanardağ hakkında Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na bir grubun suikast yapmak için Türkiye'ye girdiğine ilişkin iddiayı içeren paylaşımına soruşturma başlatıldı. Yanardağ, ifadesi alınmak için savcılığa çağrıldı.

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün yazarı Merdan Yanardağ hakkındaCumhurbaşkanı Adayı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bir grubun suikast yapmak için Türkiye'ye girdiğine ilişkin iddiayı içeren paylaşımına resen soruşturma başlatıldı.

Yanardağ hakkındaki soruşturma TCK'nin 217/A maddesinde düzenlenen "Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Aşağılama" suçlamasından yolayı açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada kapsamında Merdan Yanardağ, "şüpheli" sıfatıyla ifadesi alınmak üzere savcılığa çağırıldı.

YANARDAĞ NE SÖYLEMİŞTİ

Merdan Yanardağ, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Kılıçdaroğlu'na suikast yapacak bir grubun Gürcantan'dan Türkiye'ye girdiğinin belirtildiğini aktarmıştı.

"İddiaya göre, affedilmesinin karşılığı olarak bu işi organize eden kişi ise, firari işadamı Galip Öztürk" diyen Yanardağ, "Bugünkü Samsun mitingine dikkat.. Suikast girişiminin bu mitingde yapılacağı da ileri sürülüyor. İlgili herkes uyarıyı dikkate almalı" demişti.

Yanardağ, şunları ifade etmişti:

1- "Türkiye'nin siyasal ve toplumsal yaşamını derinden etkileyecek önemli bir olayı, -geç bir saatte de olsa- kamuoyu ile paylaşmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kaynağıma güvendim.. Kemal Kılıçdaroğlu'na suikast yapacak bir grubun Gürcistan'a Türkiye'ye girdiği belirtiliyor.

2- İddiaya göre, affedilmesinin karşılığı olarak bu işi organize eden kişi ise, firari işadamı Galip Öztürk. Metro Holding ve Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk, uzun sürediir bu ülkede (Gürcistan) yaşıyordu. Öztürk, bir kişiyi öldürmeye azmettirme suçundan mahkum olmuştu.

3- Dediğim gibi bu bir iddia.. Kesin olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle isimler konusunda emin değilim. Ama çok önemli.. Düşük olasılıklı bir iddia olsa da, devletin bütün güvenlik birimlerinin dikkate almasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Kamuoyunun dikkatine sunuyorum.

4- Bugünkü Samsun mitingine dikkat.. Suikast girişiminin bu mitingde yapılacağı da ileri sürülüyor. İlgili herkes uyarıyı dikkate almalı."

birgün