İstanbul Valiliği'nden Suriyeli Sığınmacılar Hakkında Yeni Açıklama

İstanbul Valiliği'nden Suriyeli Sığınmacılar Hakkında Yeni Açıklama

Suriyeli sığınmacılarla ilgili İstanbul Valiliği yeni bir açıklama yaptı.

İstanbul Valiliği, başka illere kayıtlı olan ancak İstanbul’da kalan Suriyelilerin 24 Eylül’e kadar kayıtlı oldukları illere döneceğini açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamada, “İstanbul ili dışında kayıtlı olmasına rağmen hâlihazırda İstanbul ilinde ikamet eden geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu yabancıların kayıtlı oldukları illere 24 Eylül 2023 tarihine kadar dönmeleri gerekmektedir” denildi.

Açıklamaya göre İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğüne başvuracak Suriye uyrukluların kayıtlı oldukları illere dönmek üzere yol izin belgesi verilecek.

Açıklamada 6 Şubat depremleri sebebiyle İstanbul’a gelen Suriyeliler ile ilgili ise şu ifadeler yer aldı:

“6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle depremden etkilenen illerden gelen ve kendilerine daha önce yol izin belgesi verilen geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu yabancıların ikinci bir duyuruya kadar kalışlarına izin verilecektir.”

Taha Elgazi Serbestiyet röportajında dikkat çekmişti

Sığınmacı Hakları Platformu üyesi, Suriyeli Türkiye vatandaşı Taha Elgazi, Serbestiyet’ten Gülsüm Ekinci’ye verdiği röportajda sığınmacıların en önemli problemlerinden birinin bu olduğunu söylemişti:

“Aslında en büyük sorunlardan biri şu: Suriyeli sığınmacı İstanbul’da ikamet ediyor, İstanbul’da çalışıyor ama geçici koruma kimliği başka bir ile bağlı. Polis çevirdiğinde ve bu kişinin elinde yol izni belgesi olmadığı durumda hemen gözaltına alınıp Tuzla’ya, Tuzla’dan başka bir Geri Gönderme Merkezine gönderiliyor. Aslında hukuken yapılması gereken geçici koruma kimliğini hangi ilden aldıysa oraya göndermek.”