İsrail: iran Türkiye'den israil Vatandaşlarını Kaçırmaya Çalıştı

İsrail: iran Türkiye'den israil Vatandaşlarını Kaçırmaya Çalıştı

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) İran'ın Türkiye'deki İsrailli turistleri kaçırma planını deşifre ettiği ve bunu önlediği öne sürüldü.

Tel Aviv - Birlikte - İsrail, birkaç ay önce Türkiye'de bir İsrailliyi kaçırma girişimini ifşa ettikten sonra, güvenlik aygıtının İsraillilerin hedef alınabileceğine inandığı bir dizi ülkeye seyahat ederken vatandaşlarına uyarılarda bulunmak için çalışıyor.

Adından söz edilmeyen Maariv gazetesine bugün Pazar günü yaptığı açıklamalarda üst düzey bir İsrailli kaynak, Türkiye'de bir İsrailliyi kaçırma girişiminin engellenmesinin ardından İsrail içinde başka İranlıların İsrail hedeflerine saldırma girişimlerinin olabileceği yönünde değerlendirmeler olduğunu söyledi.

Kaynak, "geçen ay Türkiye'nin İran'ın ülkedeki İsrail hedeflerine zarar verme girişimini engellediğini" doğruladı.

Kaynak, "tehlikenin devam ettiğini" vurguladı ve "vatandaşlara bu ülkelerden birine seyahat ederken gerekli teyakkuz ve önlemlere uymaları için uyarılar yapılıyor" dedi.

Times of Israel'in aktardığına göre kaçırma girişimi, Hüdayi cinayetinden önce gerçekleşti. Üst düzey İsrailli kaynaklara dayandırılan haberlerde, İranlı ajanların sayısı ve herhangi bir tutuklama yapılıp yapılmadığı belirtilmedi.