İsrail Gazzeli Hastaları Geri Çevirdi

İsrail Gazzeli Hastaları Geri Çevirdi

İsrail, tedavi amacıyla Batı Şeria'ya gitmek üzere sınır kapısından geçmek isteyen Filistinlileri, izin kağıdının üstünde "Filistin yönetimi" yerine "Filistin devleti" yazdığı için geri çevirdi.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Sınır Kapıları İdaresi Müdürü Mahir Ebu Subhe, "İsrail makamları, tedavi için Beyt Hanun sınır kapısından geçerek Batı Şeria ve İsrail'deki hastanelere gitmek isteyen ve Filistin yönetiminden izin kağıdı alan hastaları, kağıdın üzerinde 'Filistin yönetimi' yerine, 'Filistin devleti' yazdığı için geri çevirdi. Tedavi olmak isteyen hastaların, geçişlerine izin vermedi" dedi.

Subhe, "Eski izin kağıdının üzerinde Filistin yönetimi yazıyordu, yenisi üzerinde Filistin devleti yazdığı ve bu yeni nitelendirmenin Oslo Antlaşması'na aykırı olduğu gerekçesiyle kabul etmedi. Oslo Antlaşması'na göre Filistin yönetimi, devlet değil özerk bir yönetim sayılıyor" diye konuştu.

Filistin Sağlık Bakanlığı, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, hastaları olumsuz etkileyen bu durumun ortadan kalkması için ilgili kurumlarla gerekli iletişimin sağlanacağını ifade etti.

Gazze'deki Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı ise İsrail'in bu tutumunu kınayarak hastalara yapılan ve "suç" teşkil eden bu uygulamanın son bulması için uluslararası kurumların ve insan hakları kuruluşlarının konuya müdahil olmasını talep etti.

Filistin yönetimi, 2012'de Birleşmiş Milletler'de (BM) "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü kazandığından beri resmi belgelerinde "Filistin devleti" ifadesini kullanıyor. Gazze'deki Filistinliler, Batı Şeria'ya geçmek için Gazze'nin kuzey kesiminde bulunan Beyt Hanun Sınır Kapısı'nı kullanıyor.

İsrail'den Filistinlilere müdahale

İsrail güçleri Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi'nde 10 Filistinliyi gözaltına aldı.. Cenin kentinde ise İsrail askerleriyle çatışan 3 Filistinli yaralandı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre Batı Şeria'daki Cenin kentinde İsrail askerleri Filistinlilerin yaşadığı mahallelere baskın yaptı. Filistinliler, İsrail askerlerine taş atarak karşılık verdi. Askerler ise Filistinlileri dağıtmak amacıyla, plastik mermi, gerçek mermi ve gaz bombası kullandı.

Öte yandan, yaklaşık 50 aktivist Yahudi yerleşim yerlerini protesto etmek amacıyla Ürdün Vadisi’nde kurulan Ayn Hicle köyüne döndü. Bunun üzerine İsrail askerleri tarafından köy kuşatıldı ve Halk Direnişi Komitelerinden 10 kişi gözaltına alındı.

Aktivistler, askerlerin basının köye girmesini engellediğini kaydetti.

İsrail, Filistin’le gelecekte varılabilecek bir barış halinde, Aln Hicle köyünün bulunduğu stratejik ve ekonomik öneme sahip Ürdün Vadisi'nin kendi kontrolünde kalmasını istiyor.

Filistin tarafı ise topraklarının yaklaşık yüzde 30'unu oluşturan vadiyi alma konusunda ısrar ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.