İsrail Anlaşmasının Madde Madde  Tüm Detayları

İsrail Anlaşmasının Madde Madde Tüm Detayları

Siyonist basın Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme anlaşmasının şartlarını yayınladı.

Siyonist basın Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme anlaşmasının şartlarını yayınladı.

1-) Filistin basınının Siyonist kanal 2 televizyonundan aktardığı habere göre, altı yıldır bozuk olan Türkiye – İsrail ilişkilerini normalleştirecek anlaşmanın ilk şartı karşılıklı olarak büyükelçilerin yeniden gönderilmesini, karşılıklı resmi ziyaretlerin gerçekleştirilmesini ve NATO ve BM nezdinde yapılacak sözleşmelerle aleyhlerinde iş görmemeyi (söz söylememeyi) öngörüyor.

2-) Filistin basını anlaşmanın ikinci şartını şu ifadelerle duyurdu: “Türkiye, Gazze Şeridi’ne uygulanan ambargonun kaldırılması şartından vazgeçerek yerine İsrail işgalini resmen kabul etmek anlamına gelecek şekilde Gazze’ye Türkiye’den gönderilecek gıda ve türlü ekipmanların Siyonistlerin kontrolündeki Aşdod limanında kayda geçtikten sonra Gazze’ye girişine razı oldu. Türkiye, ayrıca uluslararası gözlemcilerin denetiminde Gazze’ye bir elektrik santrali, hastane ve deniz suyu artıma tesisi kuracak.”

3-) Siyonist işgal rejimi, Mavi Marmara şehitlerinin ve yaralarının ailelerine toplamda 21 milyon dolar değerinde tazminat ödeyecek bunun karşılığında ise Türkiye, bu olaydan sonra kendi vatandaşları tarafından açılan bütün davaların geri çekilmesini sağlayacak.

4-) İşgal yönetimi, Hamas’ın Türkiye üzerindeki faaliyetlerini bütünüyle durdurması şartından vazgeçti ve askeri sahada faaliyet gösteren Aruri gibi isimlerin Türkiye’ye girişini yasaklayan bir şartı kabul ettirdi. Buna göre Hamas, Türkiye’de siyasi temsilcilik bulundurma hakkını saklı tutacak.

5-) Türkiye ve İsrail arasında, ekonomi, enerji ve doğalgaz anlaşmalarının yanı sıra istihbarat paylaşımı ve güvenlik koordinasyonu konularında da genişletilmiş ve yoğunlaştırılmış anlaşmalar imzalanacak.

Öte yandan Haaretz gazetesinin haberine göre ise anlaşma, yaklaşık 10 gün önce Mossad şefi Yossi Cohen’in gizli bir ziyaret ile Türkiye’ye gelerek MİT müsteşarı Hakan Fidan ile görüşmesi sonrasında uygulamaya kondu bile. Gazetenin iddiasına göre Cohen – Fidan görüşmesinin ana gündem maddesi Türkiye’deki Hamas varlığı konusu idi ve bu konuda o gün mutabakata varıldı.

Anlaşmaya göre Türkiye, artık Hamas’ın doğrudan ya da dolaylı olarak askeri aktivitelerine hiçbir şekilde ev sahipliği yapmayacak. Türkiye’deki Hamas büroları yalnızca diplomatik misyon görevi görecek. Haaretz, Hamas lideri Halid Meşal’in “anlaşmanın arka planda yürürlüğe girdiği bir dönemde” (geçtiğimiz iki gün içinde) Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmesini de bu kapsamda değerlendirdi.

Geçtiğimiz yıla kadar Türkiye’de ikamet eden Hamas liderlerinden Salih Aruri’nin 2014 yılında 3 Siyonist yerleşimcinin kaçırılması operasyonunu organize eden kişi olduğu ortaya çıkmıştı. Salih Aruri, Türkiye ile İsrail görüşmelerinin başladığının ilan edilmesinin hemen ardından Türkiye’den ayrılmıştı.

Bugün gerçekleşecek nihai toplantıya ise Türkiye adına dışişleri müsteşarlığı görevinden BM daimi temsilciliği görevine atanan Feridun Sinirlioğlu liderlik edecek. İsrail heyetine ise Netanyahu’nun özel temsilcisi Joseph Ciechanover ve ulusal güvenlik danışmanı Yaakov Nagel liderlik edecek. Tarafların anlaşma şartlarını fiilen ilan etmesi bekleniyor. Gayrı resmi olarak yürürlüğe girdiği iddia edilen anlaşmanın resmi olarak yürürlüğe girmesinin ise iki hafta içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor.

islami-analiz

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.