İslami Cihad İran'a  mı Bağlı  ?

İslami Cihad İran'a mı Bağlı ?

Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nehale, Arapça 21 online gazetesine Filistin'deki son gelişmeler ile ilgili verdiği röportajda İran ile aralarındaki ilişkiye değindi

Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nehale, Arapça 21 online gazetesine Filistin'deki son gelişmeler hakkında ayrıntılı bir röportaj verdi

Ziyad en-Nehale, yaptığı açıklamalarda öncelikle Filistin'deki duruma değinerek şu açıklamada bulundu: "Fetih ve Hamas hareketleri arasındaki fark, birbiriyle asla bağdaşmayacak iki projenin karşı karşıya gelmesine dayanıyor... Ulusal projelerini yeniden çizmek için Filistinliler önce "Siyonist proje"yi incelemeliler. Güç dengesi şimdiki gibi olduğu sürece işgalci rejimle uzlaşmak mümkün değil... (Siyasi) bir çözüme inanan kimse, Siyonist projenin doğasını hiç bilmiyordur. Siyasi çözüm projeleri, bizi resmiyette hiç tanımayan bir düşmana verilen ücretsiz tavizlerdir."

Ziyad en-Nehale, Kudüs Kılıcı olarak bilinen Gazze Şeridi'ne karşı son 11 günlük savaş hakkında da, "Bu savaş ulusal bir başarıydı. Bu savaştan sonra Filistinliler ve Araplar, Siyonist rejimin yenilgisinin mümkün olduğunu hissettiler. Siyonistler ayrıca barışın olmadığı tehdit altındaki bir yerde yaşadıklarını da keşfettiler. Bu önemlidir, çünkü Siyonist proje "yaşam için fırsat" ilkesine dayanmaktadır. Siyonistlerin sığınaklara nasıl girdikleri bu savaş sırasında görüldü." dedi.

"BİZ SÜNNİ BİR HAREKETİZ, KİMSENİN MEZHEBİNİ DEĞİŞTİREMEZSİNİZ"
Ziyad en-Nehale, "Arap dünyasından bazıları İslami Cihad hareketinin İran'la bağlantılı olduğunu düşünüyor... Tahran'la ilişkinizin doğası nedir?" sorusuna şu yanıtı verdi: "İslami Cihad Hareketi'nin İran'a bağlı olduğu iddiası doğru değildir. Herkes bilmeli ki bizler bağımsızız ve tüm taraflardan bağımsız Sünni Filistin İslami hareketiyiz. Olan şuydu ki, İslami Cihad'ın kuruluşu İran İslam Devrimi ile aynı zamana denk geldi ve İslami Cihad'ın ilk grubu (kurucuları) İslami harekettendi. İran İslam Devrimi başarılı olunca dünyadaki İslami hareket bu devrimi onayladı ve bazılarının şimdi bahsettiği mezhep standartları kimsenin aklına bile gelmedi."

Nehale şöyle devam etti: "İran'ı, Filistin halkına destek pozisyonuna sahip ABD'ye karşı koyabilecek bağımsız bir ülke olarak görmeye devam ediyoruz. İran düşmanlığı doğru mu? İsrail'e karşıt bir duruşu var ve Filistin halkını ve toprakları özgürleştirme hakkını savunuyor. Bizi destekleyen ülkeyi terk edip işgalci rejimle ilişki kuran ülkelere yaklaşmak akıllıca mı?

Ziyad en-Nehale, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Şiiler sonsuza kadar Şii, Sünniler de sonsuza kadar Sünni kalacak. Hiçbir taraf diğerini değiştiremez. Öte yandan İran'ın Filistinlilerle ilişkilerinin İslami Cihad ile sınırlı olmadığını, Hamas'ın da İran'la ilişkileri olduğunu söylemeliyiz. İran tüm Filistinli grupları destekliyor, ancak Hamas ve İslami Cihad'ı daha fazla destekliyor. Arapların gelip Filistin direnişini desteklemesi gerektiğini yüzlerce kez söyledik ve bu destek durumunda İranlı kardeşlerimize 'teşekkür ederiz' diyeceğiz. Ama olan şu ki, Arap kardeşlerimiz tarafından çevrildik ve onlar İranlıların bize destek vermesini veya bize yardım etmesini engelliyorlar. Öyleyse İran'ın desteğini reddetmek ve onlara İsrail işgali altında kalmak istediğimizi söylemek doğru mu? Bu kabul edilebilir bir şey değil."

Kaynak: Rast Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.