İngiltere İçişleri Bakanlığı Julian Assange'ın İadesini Onayladı

İngiltere İçişleri Bakanlığı Julian Assange'ın İadesini Onayladı

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın ABD'ye iadesini onayladı. WikiLeaks, Assange'ın kararı temyize götüreceğini açıkladı.ABD’nin Irak ve Afganistan’daki gizli faaliyetlerini ifşa eden WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iadesi, İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel tarafından onaylandı. WikiLeaks karara itiraz edecek. Eşi Stella Assange da, ABD’ye iade edilmesi halinde Julian Assange’ın intihar edebileceğini söyledi.

İngiltere hükümeti, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın ABD'ye iadesini onayladı. İçişleri Bakanı Priti Patel'in bugün tartışmalı iade kararına onay verdiği belirtildi. Assange'ın karara itiraz için 14 günlük süresi bulunduğu aktarıldı.

WikiLeaks üzerinden ABD'nin Irak ve Afganistan'daki gizli faaliyetlerini ifşa ederek gündem olan ve tutuklanmaktan kaçınmak için yıllarca İngiltere'deki Ekvador Büyükelçiliği'ne sığınan Assange, 2019 yılında yakalanmıştı.

ABD, Assange'ı casusluk dahil 18 farklı suçtan yargılamak için iade talebinde bulunurken İngiliz mahkemesi bunu engellemişti. Fakat İngiltere yargısı, daha sonra ABD'nin karara itirazını kabul etmiş ve Assange'ın iadesi için yolu açmıştı.

Kararın açıklanması sonrasında WikiLeaks de bir açıklama yaptı. Twitter'dan yapılan açıklamada, karara yasal yolla itiraz edileceği belirtildi. Kararı “basın özgürlüğü ve İngiliz demokrasisi için kara bir gün” olarak nitelendiren WikiLeaks, mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.