Hüda Par'dan ikinci tur açıklaması

Hüda Par'dan ikinci tur açıklaması

Ağrı'da basın mensuplarıyla bir araya gelen HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, yerel sorunların yanı sıra ülke gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ağrı'da basın mensuplarıyla bir araya gelen HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, yerel sorunların yanı sıra ülke gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Seçim ittifaklarına ilişkin sorulan bir soruya partisinin görüşünü aktararak yanıt veren Yapıcıoğlu, "Seçimde HÜDA PAR herhangi bir ittifakta yer alacak mı? Mümkündür, yer alabilir. Mevcut sistem siyasi partileri ittifaklara zorluyor. HÜDA PAR olarak 'mutlaka bir ittifak içerisinde yer alacağız, yer almalıyız' düşüncesinde değiliz. 2018 seçimlerinde de aynı şartlar vardı ve HÜDA PAR müstakilen tek başına seçimlere katıldı, 81 ilde kendi adaylarını gösterdi. Biz seçimlere hazırlanıyoruz, bir irtifak arayışında değiliz, bir ittifak teklifi gelirse değerlendiririz, partimizin yetkili organlarında bunu konuşuruz. Eğer milletimizin, memleketinizin menfaatine olacağı kanaatine varırsak, ilkelerimize de uygunsa o ittifak içerisinde yer alabiliriz ama kabul edemeyeceğimiz bir teklif ise biz yine 2018 seçimlerinde olduğu gibi tek başımıza seçimlere gireriz." dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili de konuşan Yapıcıoğlu, "Şu anda kimlerin aday olacağı bile net değilken şimdiden bir şey söylemek, ihtimaller üzerinden konuşmak doğru olmaz. Eğer seçim olur, ikinci tura kalır ise ikinci tura kalan adaylardan bir tanesi ile ilgili bir karar alırız ve onu aldığımızda da kamuoyu ile paylaşırız." ifadelerini kullandı.

HÜDA PAR'ın "dinci parti" olduğu iddialarına yanıt veren Yapıcıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Bizim memlekette yumurta satana yumurtacı diyorlar, ayakkabı satana da ayakkabıcı diyorlar. Biz de dindar olmadığı halde vatandaşın teveccühünü kazanmak için dindar gibi görünenlere 'dinci' diyoruz. Biz 'dinci' değiliz. Biz dinini yaşamaya çalışan, dinin emirlerini yerine getirmeye çalışan, onun yasaklarından kaçınmaya çalışan insanlarız. Biz diyoruz ki, siyaset de dahil ticaret de dahil her şey meşru daire içerisinde olmalıdır. Meşru daire bize göre, bizi yaratan Yaratıcı'nın bizim için çizmiş olduğu çerçevedir. Biz o sınırlar içerisinde kalarak siyasetimizi öyle yapmaya çalışıyoruz. Mesela biz siyasi rakiplerimize iftira etmiyoruz, etmeyiz. Mesela biz halkımızı kandırmıyoruz. Çünkü bizim inandığımız Peygamber, 'Bizi aldatan bizden değildir' demiştir. Biz hiç kimseyi aldatmayız, aklımızın ucundan bile geçirmeyiz. Mesela biz asla halkın, kamunun, yetimin malına el uzatmayacağız. Mesela biz asla yalan söylemeyeceğiz. Mesela biz asla adaletten sapmayacağız… bizim ilkelerimiz bunlardır. Evet biz dindar insanlarız ama biz 'dinci' değiliz.

"Seçim odaklı bir parti değiliz"

Sadece seçim odaklı bir parti olmadıklarının altını çizen Yapıcıoğlu, "Evet biz halkın desteğini, teveccühünü kazanmak istiyoruz. Çünkü biz düşüncelerimizin iktidar olması durumunda bu memleketin hem dünyasının hem de ahiretinin daha iyi olacağına inanıyoruz. Bunun için çaba sarf edeceğiz en azından. Milletin malını millet için kullanacağız inşallah. Bunun için çalışıyoruz ama bunu yaparken de vatandaşın teveccühünü, desteğini çekmek adına gayri meşru yollara tevessül etmeyeceğiz Allah'ın izniyle. Yani sadece halkın teveccühünü almak, onun desteğini, reyini almak adına kendimizi olmadığımız bir şekle sokmayacağız ya da olduğumuzdan farklı göstermeyeceğiz. Biz kendimiz kalarak bu desteği arttırmak suretiyle inşallah bir gün bu memlekete hizmet edeceğimize inanıyoruz. Bana düşen çalışmaktır. Ben samimiyetle çalışmalarımı ortaya koyacağım, ben samimiyetle halkıma gideceğim, onun derdine derman olmaya, eğer derman olmaya takatim yetmiyorsa tercüman olmaya çalışacağım. Projelerimiz var… Allah'ın izniyle bu işi yapabilecek kadrolar bu memlekette yeterince var ama o gün ne zaman gelecek onu bilemem. Ama şunu söyleyebilirim, alanda görünen o ki bir sıçrama var."dedi.