HÜDA PAR'dan Hükümete 'Suriye' Uyarısı

HÜDA PAR'dan Hükümete 'Suriye' Uyarısı

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Sekreteri Mehmet Yavuz, "ABD'nin başını çektiği 'Suriye dostları' denilen ülkelerin hiçbiri ne Suriye'nin ne de Türkiye'nin dostudur. Bunların ipiyle kuyuya inilmez,

Yavuz, partisinin Gaziantep il teşkilatınca düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada, Türkiye'de ve Müslüman coğrafyasında yaşanan sıkıntıların başlangıcında bazı öngörülerde bulunan HÜDA PAR'ın siyaset makamını uyardığını söyledi.

Ancak uyarılara rağmen atılan adımlar neticesinde gelinen noktada sıkıntıların katlanarak büyüdüğünü savunan Yavuz, şu an Güneydoğu ve Doğu Anadolu'daki bazı illerde PKK'nın insanlara, Müslümanlara psikolojik ve maddi ciddi zararlar verdiğini belirtti.

"Türkçülük üzerinden farklılıklar yok sayıldı"

Meselenin yanlış bir zeminde yürüdüğünü ifade eden Yavuz, "Siz bu meseleyi sadece bir örgütün silah bırakmasına endekslerseniz, sorunu kaynağından çözmeye çalışmazsanız, çözümsüzlük karşınıza çıkar. Sistem şu an laiklik ve Türkçülük üzerine kuruldu. Maalesef yanlış uygulanan ve dine karşı konumlanan anlayış içerisinde laiklik adı altında memleketin hem doğusunda hem de batısında İslami kesimlere birçok baskılar uygulandı. Birçok insan, hak etmediği halde dar ağaçlarına gönderildi. Türkçülük üzerinden farklılıklar yok sayıldı. Zenginliğimizin kaynağı olan farklılıklar ise yok sayıldı. Meselenin özü ve esası da budur." diye konuştu.

Yakın zamanda varlığını silahtan alan bir örgütün silahı bırakacağı düşünülerek hata yapıldığını söyleyen Yavuz, öngörülerinde her zaman haklı çıktığını savunarak, o yüzden herkesin HÜDA PAR'ın uyarılarını dikkate almasını istedi.

"Türkiye, Suriye ve İslam alemi kaybetti"

Suriye'de büyük bir coğrafyanın kan ağladığını dile getiren Yavuz, şöyle konuştu: "ABD'nin başını çektiği 'Suriye dostları' denilen ülkelerin hiçbiri ne Suriye'nin ne de Türkiye'nin dostudur. Bunların ipiyle kuyuya inilmez, sizi satar yarı yolda bırakırlar. Defalarca Müslümanları yarı yolda bıraktılar. 3 yıldan beridir şunu söylüyoruz; tabiri caizse seni sattı mı, evet net olarak gerçekleşti. Ey siyaset kurumu bunun neden farkına varmazsın. Neden İslami muhalefeti dinlemezsin? Tüm haksız eleştirilerin odağı olmayı bile göze alarak bunları söylemeye devam edeceğiz. Sonuç itibarıyla Türkiye, Suriye ve İslam alemi kaybetti."

Yavuz, ebeveynlere de seslenerek, "Çocuklarınız sizinle 10 dakika sohbet etmekten sıkılırken, saatlerce bilgisayar başında oturabiliyorsa, burada bir sıkıntı vardır. O yüzden çocuklarımızla daha fazla ilgilenelim. Çünkü geleceğimizi inşa edecek olan çocuklarımızdır." diye konuştu.

 

Genel Sekreterimiz Mehmet Yavuz, Gaziantep İl Başkanlığı'mızın düzenlediği iftar programına katıldı.pic.twitter.com/rbv4orHGKd

— HÜDA PAR (@HurDavaPartisi) 20 Haziran 2016

 

"Çatışmalı ortam Kürt halkını mağdur ediyor"

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, "Biz HÜDA-PAR olarak bölgede akan kanın durması için tüm iyi niyetli çabaları destekliyoruz tüm çatışmalı ortamları ve ötekileştirme politikalarına da karşıyız." dedi.

Yavuz, partisinin Siverek ilçe başkanlığınca Hasançelebi Mahallesi'nde düzenlenen iftara katıldı.

Bölgede yaşanan Suriye savaşını, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşanan çatışmalara dikkat çeken Yavuz, şunları ifade etti: "Bölgede yaşanan çatışmalı ortam Kürt halkını mağdur ediyor. Bölgedeki tüm siyasi partiler sendikalar sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yaşanan çatışma ortamının durması için herkes sesini yükseltilmelidir. Yeniden bir barış süreci için iki ayrı masa kurulmalıdır biri silahlı grup için diğeri ise bölgede bulunan tüm siyasi partiler, kanat önderleri sendikalardan oluşmalı. Bir masa çatışmasız bir ortamda Kürtleri eğitim ve dini haklarını verilmesi için çalışmalı. Biz HÜDA-PAR olarak bölgede akan kanın durması için tüm iyi niyetli çabaları destekliyoruz tüm çatışmalı ortamları ve ötekileştirme politikalarına da karşıyız."

"Altan Tan'ın açıklamaları önemli"

Yavuz, gazetecilerin HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın son günlerdeki açıklamalarını sorması üzerine, "Tan'ın HDP Milletvekili olması hasebiyle yaptığı açıklamaları çok önemli buluyoruz. Bu tür seslerin artması gerektiği inancındayız" diye konuştu.

Mevcut siyasi partileri bazı taleplerinin Kürt halkının istekleri olmadığını vurgulayan Yavuz, şunları kaydetti:

"Seni başkan yaptırmayacağız söyleminin Kürt halkına ne faydası var? Kürt halkı başkan olunup olunmamasının neresinde duruyor? Mevcut Cumhurbaşkanının başkan olması veya olmamasının Kürt halkına getirisi ya da götürüsü ne olabilir? Bizler siyasiler olarak taleplerimizde halkın yararını gözetmeliyiz."

Ramazan ayının tüm insanlığa hayırlar getirmesini dileyen Yavuz, teşkilat binasında bir süre partililerle de görüştü. (AA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.