HÜDA PAR'dan "Eyalet, Özerklik ve Federasyon" Açıklaması

HÜDA PAR'dan "Eyalet, Özerklik ve Federasyon" Açıklaması

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partilerinin "eyalet, özerklik ve federasyon" ile ilgili görüşlerine açıklık getirdi.

Katıldığı bir televizyon programında partileri hakkındaki "eyalet, özerklik ve federasyon" iddialarına ilişkin konuşan HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, kamuoyunu yanlış bilgilendirenlerin çıkıp özür dilemesi gerektiğini belirtti.

Partilerinin "eyalet, özerklik ve federasyon" ile ilgili görüşlerini parti programında yazdıklarını belirten Yapıcıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Bizim parti programımızda şöyle bir husus var. Dayandıkları nokta şu; Parti programımızın 37. sayfasında diyoruz ki; 'Mevcut merkezi ve yerel devlet organizasyon yapısının ıslahı ile beraber, mevcut yapının tabu olarak kabulünden vazgeçilerek olumlu ve olumsuz tüm yönleri ile eyalet sistemi, özerklik, federasyon gibi yönetim modelleri üzerinde serbestçe tartışılabilmelidir.' Bunu söylüyoruz, bu tartışılabilmelidir diyoruz."

Parti programında olamayan ifadeler üzerinden partilerinin hedef alındığını söyleyen Yapıcıoğlu, "Birileri diyor ki HÜDA PAR, ' federasyon, özerklik istiyor' 2012 yılını hatırlayın. Dağda elinde silahla 20-30 yıldır dolaşanlara, 'bırakın silahı gelin, siyaset yapın, ne istiyorsanız burada söyleyin.' Bizde diyoruz ki; Bunlar tartışma olmaktan çıksın. İnsanlar, şiddete, teröre başvurmadan, ne istiyorlarsa siyaset yoluyla bunları rahatça söyleyebilsinler. Ama biz bunları istiyoruz diye.. Bir kişi bana parti programında bir cümle göstersinler ben geri adım atacağım. Ben okuma-yazma bilmiyorum ya da okuduğumu anlamıyorum diyerek özür dileyeceğim. Öyleyse parti programında bunlar var diyenler çıkıp kamuoyunda özür dilesinler. Onları yanılttıkları ve yanış bilgi verdikleri için." dedi. (İLKHA)