Hizbullah'tan ABD’ye Suçlama

Hizbullah'tan ABD’ye Suçlama

Hizbullah Yürütme Konseyi Başkanı Seyyid Haşim Safiyüddin, partisinin Lübnan’daki sosyoekonomik krizle başa çıkmak için gerçekçi seçeneklere sahip olduğunu belirterek, doğalgaz ve petrol hakları üzerinden ABD yönetimini sert ifadelerle eleştirdi.

Üst düzey Hizbullah yetkilisi yaptığı açıklamada, Tahran’da yenilenen yakıt teklifine dikkat çekerek İran dizelinin ithal edildiğini hatırlattı.

Katıldığı bir törende açıklama yapan Safiyüddün, Hizbullah’ın ülkeyi devam eden sosyoekonomik krizden kurtarana kadar ulusal çıkarlara hizmet etmeye devam edeceğini ve bu tür seçeneklere güvenebileceklerini söyledi.

ABD’nin dikte ettiği emirlere uymanın ekonomik çözümleri engellediğini belirten Safiyüddün, "ABD, Lübnan'ın gaz ve petrol haklarını elde etmesini ve Suriyeli mülteci krizini çözmeyi engellemek dışında ne bahşetti?" diye sordu.

Safiyüddün devamında ABD yönetiminin, banka sektörünü kontrol ederek ve Lübnan'ın doğal haklarını elde etmesini engelleyerek, ekonomik çöküşe neden olacak şekilde Lübnan'a saldırdığını vurguladı.

Hizbullah Yetkilisi: Lübnan Kimliği Asla Amerikalı Olmayacak Lübnan Dağı’nda düzenlenen yerel törende konuşan Hizbullah Yürütme Konseyi Başkan Yardımcısı Şeyh Ali Damuş ise Lübnan halkının kültürlerine, aidiyetlerine ve Direnişlerine bağlı kaldığını söyledi.

Arap ve Müslüman kültürüne bağlı kalmanın önemine vurgu yapan Damuş, “Çocuklarımızı kültürümüze göre yetiştirmek hakkımızdır. Lübnan'ın bir çeşitlilik ülkesi olduğunu söylüyorsunuz. O zaman ilkelerimize bağlı kalma hakkına sahibiz" dedi.

“Düşmanlar, 40 yıldır toplumumuzu ahlaki düzeyde etkilemek ve kimliklerimizin altını oymak için çalışıyor” diyen Safiyüddün, “Bu ülkenin kimliği ne Batılı ne de Amerikalı olacak” ifadesini kullandı.(Ajanslar)