Hizbullah, başbakan adayını açıkladı

Hizbullah, başbakan adayını açıkladı

15 Mayıs’ta genel seçimlerin yapıldığı Lübnan’da hükümetin bir an önce kurulması çağrısında bulunan Hizbullah, başbakanlık için uygun gördüğü adayı açıkladı.

El Menar televizyonunun haberine göre Hizbullah’ın Lübnan Parlamentosundaki grubu olan ‘Direniş’e Vefa’ grubu yaptığı istişare toplantısının ardından yeni hükümete başbakan olarak halen başbakanlık görevini sürdürmekte olan Necib Mikati’yi önerdi.

Hizbullah’ın Meclisteki grup başkanı Muhammed Raad, toplantı sonrasında basına yaptığı açıklamada “Biz, Necib Mikati’yi yeni hükümetin başbakanı olarak önermeye karar verdik” dedi.

Ülkedeki ağır sorunlardan dolayı hükümetin bir an önce kurulması gerektiğini belirten Muhammed Raad, “Biz, kolaylaştırıcı bir tavır sergiliyoruz. Lübnan’ın işlerini yönetecek ve çıkarlarını temin edecek bir hükümete ihtiyacı var. Krizler gerçekçi olmayı gerektiriyor” dedi.

Yasalar gereği sadece Sünni bir siyasetçinin başbakan olabildiği Lübnan’da bugün yeni hükümetin başbakanı belirlemek üzere cumhurbaşkanlığı köşkünde istişare görüşmeleri başladı.

Suudi Arabistan’ın el-Mustakbel Partisi Lideri Saad Hariri’yi siyasetten çekilmeye zorlaması sebebiyle Lübnanlı Sünniler 15 Mayıs’ta yapılan parlamento seçimlerinde iç bütünlüğünü kaybetti. Hariri’nin ardından yeni ve toparlayıcı bir Sünni liderin ortaya çıkamaması sebebiyle halen başbakanlık görevini sürdürmekte olan Necib Mikati’nin yeni hükümete de başbakan seçilmesi güçlü bir ihtimal olarak gözüküyor.(Ajnaslar)