Herzog Azerbaycan'da

Herzog Azerbaycan'da

Bir İsrail Cumhurbaşkanı ilk kez Bakü'de: 'Azerbaycan'ı stratejik ortak olarak görüyoruz'

Siyonist İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Azerbaycan'a ziyarette bulundu. 'Azerbaycan'ı stratejik bir ortak ve bölgesel istikrarın çapası olarak görüyoruz' diyen Herzog, Bakü'ye resmi ziyaret gerçekleştiren ilk İsrail Cumhurbaşkanı oldu.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve eşi Michal, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in davetlisi olarak resmi ziyaret için Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye geldi. Bu, Tel Aviv'in Bakü'ye cumhurbaşkanlığı düzeyinde yaptığı ilk ziyaret olarak kayıtlara geçti.

Cumhurbaşkanı ve eşi, inişlerinin ardından havaalanında bir onur kıtası ve Bakü'deki Chabad Yahudi okulundan 30 çocuk tarafından karşılandı.

İkiliyi Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yagub Eyyubov, Dışişleri Bakan Yardımcısı Fariz Rzayev, ülkenin İsrail Büyükelçisi Muhtar Mammadov ve İsrail'in Azerbaycan Büyükelçisi George Deek karşıladı.

İran'a komşu olan Azerbaycan'a yapılan ziyaretin amacının, iki ülke arasındaki stratejik bağları güçlendirmek olduğu belirtiliyor.

'Azerbaycan dost, yakın, önemli ve kilit bir ülke'
Havalimanından ayrılmadan önce gazetecilere açıklama yapan Herzog, şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda ülkenin lideri olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ev sahipliğinde Azerbaycan'a önemli bir resmi devlet ziyareti için ayrılıyorum. Azerbaycan dost, yakın, önemli ve kilit bir ülke."

'İran bölgede istikrarsız bir faktör'
Herzog, açıklamasına şöyle devam etti:

"Azerbaycan'ın ticari ilişkiler ve tarihi Yahudi cemaati de dahil olmak üzere tarihi bağların ötesinde İran'ın komşusu olduğunu hatırlamamız gerekiyor. İran, bölgede İsrail karşıtı faaliyetler yürüten ve ilişkilerimize engel olmaya çalışan istikrarsız bir faktör. Bölgede barış ve güvenliğin sağlanması için bu konuyu mutlaka görüşeceğim."
Twitter hesabından da paylaşım yapan Herzog, "Arkadaşım Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e tsarayındaki sıcak karşılama için teşekkür ederim. İsrail, Azerbaycan'ı değerli bir stratejik ortak ve bölgesel istikrarın çapası olarak görüyor" dedi.

Ortak basın toplantısı
Herzog ile Aliyev, bir araya gelişlerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Aliyev, Herzog'un Azerbaycan'da gerçekleştirdiği resmi ziyaretin Azerbaycan ile İsrail arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğini belirtti.

Azerbaycan ile İsrail arasındaki ticaret hacminin 1.7 milyar dolardan fazla olduğunu bildiren Aliyev, ilerleyen yıllarda ticaret hacminin çeşitlendirilmesi gerektiğini, hayata geçirmeyi planladıkları ortak projelerle daha dengeli ve enerji faktörüne bağımlı olmayan bir ticaret hacmine sahip olmayı umduğunu kaydetti.

Aliyev, uzun yıllardır İsrail'e ham petrol tedarik ettiklerini, bunun da enerji alanında fiilen yakın işbirliğinin göstergesi olduğunu söyledi.

İsrail'in tarım alanındaki tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirten Aliyev, "Yakın zamanda işbirliğine başladığımız alanlardan biri de siber güvenlik alanıdır. Bu alanda aktif temaslara başladığımız için çok mutluyuz. Günümüzde siber güvenliğin herhangi bir ülkenin ulusal güvenliğinin önemli bir parçası olduğu artık bir sır değil. Elbette İsrail şirketlerinin bu alandaki büyük tecrübesi bizim için faydalı olacaktır. Ayrıca genç neslin eğitim ve öğretimi, hedeflerimize ulaşmada ve kendimizi tehlikelerden korumada önemli bir faktör olacaktır" ifadelerini kullandı.

Aliyev, İsrail'le uzun süredir savunma sanayii alanında işbirliği içerisinde olduklarını hatırlatarak, "Azerbaycan'ın uzun yıllardır İsrail'in savunma sanayii alanındaki modern teçhizatına erişimi var, bu da bizim savunma kapasitelerimizi modernize etmemize yardımcı oluyor ve devletimizi, temel değerlerimizi, ulusal çıkarlarımızı ve toprak bütünlüğümüzü savunmamızı sağlıyor" dedi.

Herzog da Azerbaycan'ı ziyaret etmesinin kendisi ve milleti için gerçekleşen bir hayal olduğunu belirtti.

Aliyev'i İsrail'e davet eden Herzog, "Ortak bir vizyonumuz var. Azerbaycan'ın dünyada ve bölgede büyük bir etkiye sahip olduğunu görüyorum. Bana Azerbaycan'ın Avrupa'nın enerji sektörüne, genel olarak bölgeye, Asya'ya, bizimle ilgili Ortadoğu'ya etkisinden bahsettiniz. İran'ın tehlike ve tehdit oluşturduğu küresel ve bölgesel güvenlik yapısına göz attık ve bu konuyu derinlemesine müzakere ettik" şeklinde konuştu.

Herzog'un Bakü'de terörist İsrail'in sözde bağımsızlığının 75. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen özel bir etkinliğe katılması planlanıyor.

Yakın zamanda İsrail'de büyükelçilik açan Azerbaycan, komşu İran'la ilişkileri zora soktu. Buna ek olarak son aylarda Bakü, İran gizli servisleriyle bağlantılı kişileri tutukladı.

Öte yandan İsrail, 1991'de Azerbaycan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri oldu. 1992'den beri Bakü'de büyükelçiliği bulunuyor.