Heniyye, "kızıl düve" provokasyonunu ifşa etti

Heniyye, "kızıl düve" provokasyonunu ifşa etti

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Yahudilerin Pesah (Hamursuz) Bayramı'na dikkat çekerek Kızıl düve provokasyonuna dair açıklamalarda bulundu. Peki Peki Kırmızı düve nedir, Ne anlama geliyor?

Yahudiler, 2 bin yıldır bekledikleri kızıl ineğin bulunduğunu ve kurban işlemi için Nisan ayındaki Pesah Bayramı'nın başında 5 kızıl düveyi kurban edeceklerini açıklamışlardı.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde 14 Ocak tarihinde yaptığı açıklamasında "Topraklarımıza ve insanlarımıza saldırıların doruk noktaya ulaştığını hatırlatıyoruz. Zamansal ve mekansal ayırım gerçekten de kendisini göstermeye başladı. Dört kızıl düve getirdiler." İfadelerini kullandı.

Heniyye,

"MESCİD-İ AKSA İLE İLGİLİ TEHLİKELİ GÜNLER GELİYOR"

Hamas Siyasi Büro Başkan İsmail Heniyye de Türkiye’de bir televizyon kanalına verdiği röportajda Yahudilerin “kızıl düve” provokasyonununa değindi.

Konuşmasında Mescid-i Aksa ile ilgili tehlikeli günler olduğunu ifade eden ve Yahudilerin Pesah (Hamursuz) Bayramı'nda kurbanlar kesileceğini dile getiren Henniye “Yahudiler kızıl inekleri kurban edecekler ve Mescid-i Aksa'yı kontrol etmeye çalışacaklar" dedi.

Yahudilerin 3. tapınağın inşasının ilk adımı olarak kabul ettikleri kızıl düve kurbanını bugün kesmeleri bekleniyor. Pesah (Hamursuz) Bayramı’nın gelmesi ve Ebu Ubeyde’den sonra İsmail Heniyye’nin de açıklamalarıyla yeniden gündem olan “Kızıl düve kurbanı” Yahudiler için ne anlama geliyor, Mescid’i Aksa yıkılıp yerine Süleyman Mabedi mi inşa edilecek?

KIZIL DÜVE KURBAN ETMEK NE ANLAMA GELİR?

Yahudilerin inancına göre, günahlarından arınmak için kusursuz ve hizmette kullanılmamış bir kırmızı/kızıl inek kurban edilir, ardından yakılır ve külleri su ile karıştırılarak bu su ritüel amaçlar için kullanılır.

Ancak bu ritüel koşullarının yerine getirilmesi son derece zordur. Bu nedenle Yahudilik tarihinde bu ritüel sadece dokuz kez gerçekleştirilebilmiştir.

MESCİD-İ AKSA YIKMAK İÇİN İŞARET KABUL EDERLER

Kırmızı/kızıl inek ritüeli doğrudan Mescid-i Aksa'nın yıkılıp yerine Süleyman Mabedi'nin yapılması ile ilişkilendirilir. Yahudiler için onuncu kırmızı/kızıl inek, bu ritüelin yeniden gerçekleştirilmesi ve günahların affedilerek Mescid-i Aksa'ya giriş yasağının kalkması anlamına gelir. Bu ritüeli gerçekleştirdikten sonra Yahudiler, Mescid-i Aksa'yı yıkıp üçüncü kez tapınağı inşa etmek için Allah'ın bir işareti ve emri olarak kabul ederler.