HAMAS'tan  Mahmut Abbas'a  Çağrı

HAMAS'tan Mahmut Abbas'a Çağrı

HAMAS Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ı ulusal uzlaşı sürecini yeniden başlatmak için uygun seçenekler sunmaya çağırdı.

HAMAS'ın ulusal uzlaşı dosyası sorumlusu el-Aruri, “Tüm Filistinli gruplar özellikle de HAMAS ve Fetih hareketleri, önceki diyalog turlarında, bölünmeyi sona erdirip Filistin ulusal birliğini tesis etmek ve Filistin halkının iradesi doğrultusunda ulusal ortaklık kurmak için kapsamlı bir ulusal anlaşmaya varmış ve eksiksiz bir yol haritası oluşturmuştu.” dedi.

el-Aruri, işgal rejiminin politikalarına paralel siyasetler yürüten Abbas'ın, seçimleri durdurma kararıyla işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ramallah ve Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta eş zamanlı düzenlenen toplantı ile Kahire müzakereleri turlarında üzerinde mutabık kalınan anlaşmaları bozduğunu ve ulusal yürüyüşü durdurduğunu belirtti.

Öte yandan Abbas, Filistin saflarındaki bölünmeyi sona erdirme ve Filistin halkının karşı karşıya olduğu zorlukları ve tehlikeleri bertaraf etme kapsamında her düzeyde ulusal ortaklık kurmak için derhal ciddi bir uzlaşı görüşmeleri başlatmanın gerekliliğini vurguladı.

İşgal projelerine karşı koymanın ancak birlikle mümkün olduğunu aktaran Abbas, Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi (Fetih) ve Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (HAMAS) yanı sıra Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) grupları ile İslami Cihad Hareketi’ni ulusal uzlaşı diyaloğuna dönmeye davet etti.

Diğer taraftan Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, 30 Nisan’da işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde düzenlenen Filistinli Liderler Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Kudüs'te yaşayan Filistinlilerin katılımına izin verilinceye kadar seçimlerin ertelendiğini duyurmuştu. (İLKHA)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.