Hamas'tan Hizbullah'a ziyaret

Hamas'tan Hizbullah'a ziyaret

Filistin İslami Direniş Hareketi'ne (Hamas) bağlı üst düzey bir heyet Lübnan'da direniş hareketi Hizbullah'ı ziyaret etti.

Filistin İslami Direniş Hareketi'ne (Hamas) bağlı üst düzey bir heyet Lübnan'da Hizbullah hareketini ziyaret etti.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye başkanlığındaki heyet dün başkent Beyrut'ta Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ile bir araya geldi.

Hamas'ın Lübnan'daki iletişim sorumlusu Velid El-Kiylani görüşmenin ayrıntıları hakkında bilgi verdi ve amacının "Hamas ile Hizbullah arasındaki iş birliğinin, dünyadaki değişen şartlar karşısında direnişin güçlendirilmesi ve İsrail işgaline karşı iki taraf arasındaki koordinasyonun artırılması" olduğunu söyledi.

El-Kiylani, Filistin Enformasyon Merkezi'ne yaptığı açıklamada görüşmede Lübnan'ın kendi deniz sahasındaki doğal gazı çıkarma hakkının korunması, İsrail yönetiminin buradan elini çekmeye zorlanması konusunun da ele alındığını dile getirdi.

Görüşmede, Lübnan'daki mülteci kamplarında yaşayan Filistinlilerin yurda dönüş haklarının korunması gerektiğinin ve bu insanların herhangi bir alternatif vatana nakledilmelerinin ve yerleştirilmelerinin kabul edilemeyeceğinin de teyit edildiği belirtildi.

Suriye ile ilişkiler gündemde mi?

Bir süredir Hizbullah'ın Hamas ile Suriye yönetimiyle arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi için aracılık yaptığı ifade ediliyordu.

Hamas'ın, özellikle askeri kapasitesini artırmak için Suriye topraklarının kullanımına önem verdiği, bu paralelde Şam’la ilişkilerin tesis edilmesine taraftar olduğu düşünülüyor.

Son görüşmelerde de bu kapsamda temaslarda bulunulmuş olabileceği değerlendiriliyor.

Geçtiğimiz günlerde Hamas'ın Suriye yönetimiyle normalleşmek için adımlar attığı kaydediliyordu.

"Esed ile ilişkileri kesmek hataydı"

Hamas'ın üst düzey isimlerinden Mahmud Zahar, 2019 yılı Temmuz ayında verdiği bir röportajda Esed ile ilişkileri kesmenin hata olduğunu söylemişti.

Lübnan merkezli El Nahda News'e konuşan Zahar, Hamas ile Suriye devleti arasındaki ilişkilerin yeniden tesis edilmek istendiğini dile getirmiş, "Filistin direnişinin maslahatı, İsrail karşıtı bütün ülkelerle iyi ilişkiler kurmayı gerektirir." ifadesini kullanmıştı.

"Suriye'nin sadece Hamas'a değil, tüm Filistinli gruplara kapısını açtığını" ifade eden Zahar, "Suriye bize dünyaları verdi, Filistin'de nasıl yaşıyorsak orada da öyle yaşadık." şeklinde konuşmuştu.

Zahar, "ilişkilerin kriz nedeniyle bu seviyeye gelmemesi gerekiyordu" ifadesiyle, Suriye devlet başkanı Esed ile olan ilişkilerini koparmalarından duyduğu rahatsızlığı ortaya koymuştu.(Ajanslar)