Hamas Ve İslami Cihad'tan Ortak Açıklama

Hamas Ve İslami Cihad'tan Ortak Açıklama

İslami Cihad ve Hamas hareketleri Filistin’deki tüm ulusal ve İslami gruplara birlikte hareket ederek intifadaya destek olma çağrısı yaptı.

İslami Cihad ve Hamas hareketleri Filistin’deki tüm ulusal ve İslami gruplara birlikte hareket ederek intifadaya destek olma çağrısı yaptı. 
 
Düzenlenen toplu yürüyüşte iki grup da Filistin yönetimini “güvenlik koordinasyonu”ndan vazgeçmeye ve Filistin halkının tercihlerini öncelemeye çağırdı.
 
İslami Cihad Hareketi’ndeki üst düzey isimlerden olan Yasir Salih yaptığı açıklamada tüm İslami ve ulusal grupların Kudüs intifadası için sağlam bir destek görevi görecek bir güç oluşturulmasını talep ettiklerine dikkat çekti. 
 
İntifada gençlerinin işgalcilerin tüm planlarını boşa çıkardığına ve düşmanı yenilgiye uğrattığına vurgu yapan Yasir Salih “İntifada bu topraklardan işgalciler temizleninceye kadar gelişmeye ve büyümeye devam edecek” dedi. 
 
Filistin yönetimine İsrail’le kurduğu güvenlik koordinasyonundan vazgeçme çağrısı yapan İslami Cihad yöneticisi konuşmasının devamında Amerikan başkanının ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in müsteşarının intifadayla ilgili yaptığı açıklamalarda işgalci askerlerle Filistinlileri bir tutmalarını kınadı. Yasir Salih “Uluslararası toplumun oluşturduğu insan hakları kanunları işgalci düşmanının Filistinlilere karşı yaptığı zorbalıklara göz yumuyor” dedi. 
 
Hamas Hareketi’nden ise Ebu Bilal Eş-Şerif bir konuşma yaptı. Ebu Bilal Eş-Şerif “Silahlı direniş Filistin’in özgürleşmesi, mültecilerin geri dönmesi ve esirlerin serbest kalması için tek çaredir” dedi. 
Kudüs intifadasıyla “Onurumuzla yaşamaya devam edeceğiz” mesajının verildiğini ifade eden Eş-Şerif “Hep birlikte hareket etmeli ve direnişe her türlü desteği vermekten kaçınmamalıyız” dedi. Filistin yönetimine de değinen Hamas yetkilisi “Filistin yönetiminin hiçbir sonuç getirmeyen müzakerelerden vazgeçmesi gerekiyor” dedi. 
 
Arap ve Müslüman toplumlara da destek çağrısı yapan Ebu Bilal Eş-Şerif Filistin yönetiminden güvenlik koordinasyonunu durdurmasını talep etti. 
 
Son olarak esirlere seslenen Hamas yetkilisi “Ey öncülerimiz! Sizin özgürlük sözleşmeniz aydınlık bir sabaha… Muhakkak ki sabah yakındır!” diyerek sözlerini tamamladı. 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.