Hamas Şam'da Temsilcilik Açabilir

Hamas Şam'da Temsilcilik Açabilir

Rey el-Yevm Gazetesi Hamas ile Şam arasındaki görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini açıkladı ve yakın gelecekte Hamas'ın Şam’da bir temsilcilik açmasının mümkün olduğunu söyledi.

Rey el-Yevm Gazetesi şu açıklamalarda bulundu: ‘İran'ın arabuluculuğunda ve Lübnan Hizbullah hareketinin çabalarıyla Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas ile Suriye makamları arasında imzalanan anlaşma ve güvenlik istişarelerinin ardından son günlerde Hamas ve Şam yetkilileri arasında üst düzey temaslar kuruldu.

Görünüşe göre bazı İran ve Lübnan kurumları, Hamas hareketi ile Şam yetkilileri arasındaki güvenlik ve siyasi diyalogları koordine etmek için perde arkasında etkili bir rol oynadı.

Öncelikle, bazı eski hassasiyetlerin aşılması ve özellikle Beyrut'ta düzenli olarak koordinasyon için toplantıların yeniden başlatılması kararlaştırıldı.’

Rey el-Yevm Gazetesi aynı zamanda çok fazla ayrıntı hakkında bilgi sahibi olduğunu belirttiği Lübnanlı bir kaynaktan naklen şunları yazdı: ‘Hamas hareketi yakın zamanda Şam'da bir temsilcilik açabilir.

Bu eylem için pratik adımlar atıldı ve Hamas'ın üst düzey üyelerinden biri bu görevi yerine getirmek ve Şam ile mesaj alışverişinde bulunmak üzere görevlendirildi.

Bu müzakereler, Hamas'ın üst düzey üyelerinden Salih el-Aruri koordinasyonunda yapıldı ve şu anda iki taraf da resmi bir açıklama yapmak için acele etmiyor.’

Hamas hareketi, geçen yıl 15 Eylül'de yaptığı açıklamada, Suriye hükümeti ile ilişkilerini normalleştirme ve geliştirme niyetinde olduğunu açıklamıştı.

Filistinli bir kaynak 21 Haziran'da şu açıklamalarda bulunmuştu: ‘Hamas Hareketi 10 yıl sonra Suriye hükümeti ilişkileri yeniden başlatmak ve yeni ufuklar açmak istemektedir.’

Hamas'ın açıklamasının ardından Filistin İslami Direniş Hareketi'nin Gazze Şeridi'ndeki yardımcısı Halil el Hayye, Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beişar Esad ile bir araya gelmiş ve görüşmeleri sıcak olarak nitelendirmişti.(Ajanslar)