Hamas lideri: Allah, Kudüs için hiçbir fedakarlıktan çekinmeyen İran'ı mükafatlandırsın

Hamas lideri: Allah, Kudüs için hiçbir fedakarlıktan çekinmeyen İran'ı mükafatlandırsın

Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Sinvar, Dünya Kudüs Günü’nde dikkat çeken açıklamalarda bulundu

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya es-Sinvar, herkesin Mescid-i Aksa için yapılacak büyük savaşa hazırlanması gerektiğini söyleyerek, Gazze’deki deniz ablukasını kıracaklarını belirtti.

Gazze’de düzenlenen ‘Kudüs’ün Kılıcı Kınına Girmeyecek’ başlıklı programda konuşan Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya es-Sinvar, Mescid-i Aksa için büyük savaşa hazırlık yapılması çağrısında bulundu.

Dünya Kudüs Günü'nü kutlayan ve Kudüs'e ilişmenin yasak olduğunu tasdik eden tüm halkları selamlayan Sinvar, Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya verdiği destekten dolayı İran'ı, İran Rehberini, Cumhurbaşkanını, Devrim Muhafızlarını ve İran halkını selamladı.

Sinvar, “Kudüs uğruna pahalı ve ucuz her türlü fedakarlığı yapmaktan çekinmeyen İran İslam Cumhuriyeti’nin Büyük Rehberinden başlayarak, Cumhurbaşkanı, yetkilileri ve halkını Allah mükafatlandırsın” dedi.

Direniş Cephesindeki hareketlerin liderlerine de seslenen Sinvar, "Direnişin sembolleri, liderleri ve Kudüs ittifakının liderleri, siz ki Kudüs'e dokunulursa bölgesel savaş ilan edeceğinizi söylüyorsunuz Allah sizi mükafatlandırsın” ifadelerini kullandı.

"Bu ümmetin gerçek özü, Mescid-i Aksa ile ilgili her gerçek imtihanda ortaya çıkar" diyen Sinvar, Kudüs'ün Kılıcı Savaşı’nın sonuçlarının beklentilerden çok daha büyük olduğunu ve Kudüs'ün kılıcının kurtuluşa ve geri dönüşe kadar asla kınına girmeyeceğini belirtti.

İşgalci askerlerin Kıble mescidini bastıkları ve ihlallerini gösteren görüntülerin tekrarlanmaması gerektiğini vurgulayan Sinvar, " İsrail güçleri, işgalci baskıncılar girmeden önce Mescid-i Aksa'yı tahliye ederek, zamansal bölünmeyi uyguluyorlar" dedi.

İşgalin operasyonlarının devam etmesi ışığında Mescid-i Aksa için büyük bir savaşa hazırlanma çağrısında bulunan Sinvar, "İsrailliler savaşı dini bir savaşa dönüştürmek istiyorsa hazır olun. Mescid-i Aksa tehlikede, Murabıtlar ve Kudüs’ün kılıcının hazırda bekliyor oluşu Mescid-i Aksa’da kurbanların kesilmesini engelledi. Mescid-i Aksa'ya ve Kudüs'e zarar vermek bölgesel bir din savaşı anlamına gelecektir. Hiçbir şeyi eksik etmeyeceğiz ve tereddüt etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

“Kudüs’ün kılıcı biz Kudüs’te yükseltilmiş olarak kalacak, kınına girmeyecek ve asla amacından başka bir şey için kullanılmayacaktır” diyen Sinvar, "Dünya, İsrail'in ırkçı politikalarını, Birleşmiş Milletler kararlarını ve uluslararası hukuku inkar etmesini görmek istemiyor. Faşist ırkçı rejim Kutsal Kıyamet Kilisesi'ni ihlal ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Hamas lideri Sinvar sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bölgesel bir dini savaş dünyanın şeklini değiştirecek, bunu önlemek için herkesin müdahale etmesi gerekiyor. Kudüs ekseni tüm direniş gruplarına karşı görevini yerine getirmekten çekinmeyecektir. Savaş Ramazan ayından sonra bitmeyecek, bilakis işgalin zamansal taksimi pekiştirme girişimleriyle başlayacak. Şehit Yaser Arafat'ın anısına, ilk atışta 1111 füzenin ateşlenmesine hazırlık yapılıyor. Buna Şehit Yaser Arafat’ın adını vereceğiz.”

Her Filistinliyi silahı, bıçağı veya baltasıyla savaşa hazır olmaya çağıran Sinvar, diasporadaki Filistinlilerden bu acı gerçeği değiştirmek için sınırlara yürüyüşe hazırlanmalarını istedi.

Diasporadaki Filistinlilerin, Filistin lehine değişmeye başlayan dünya kamuoyunu etkileme potansiyelinin büyük olduğunu vurgulayan Sinvar, 1948 topraklarındaki Filistinlilere seslenerek, “Ey işgal altındaki iç kısımda bulunan halkımız, çatışmadaki ağırlığınız diğer tüm ağırlıklardan daha büyük oldu” dedi.

Batı Şeria gençlerine de seslenen Sinvar, “Yerleşimcileri bu yıl bitmeden Batı Şeria'dan çıkarabilirsiniz. Kimseden karar beklemeyin, bireysel operasyonlar fizibilitesini kanıtladı” ifadelerini kullandı.

“Önümüzdeki dönemde Gazze'ye deniz yoluyla gidiş-gelişlerin açılması için Kudüs ekseni ile koordineli çalışmaya başlayacağız” diyen Sinvar, Gazze'deki direnişin İsrail hapishanelerindeki esirleri kurtarmak için çok şey yaptığını bildirdi.

Sinvar, Hamas Hareketi’nin işgal hapishanelerindeki Filistinli ve Arap tutsakları kurtarmak için bir karar aldığını ve bunun uzun sürmeyeceğini söyledi. (KHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum