Gülden Sönmez gözaltına alındı

Gülden Sönmez gözaltına alındı

Başbakanlık İnsan Hakları Kurulu Üyesi ve IHH İnsani Yardim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Gülden Sönmez insan hakları ihlallerini yerinden incelemek icin gittiği Tacikistan'da gözaltına alındı.

Başbakanlık İnsan Hakları Kurulu Üyesi ve IHH İnsani Yardim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Gülden Sönmez insan hakları ihlallerini yerinden incelemek icin gittiği Tacikistan'da gözaltına alındı.

İHH Yönetim Kurulu Üyesi İzzet Şahin sosyal medyada yaptığı açıklamada "Av. Gülden Sönmez ve iki arkadaşla irtibatımız Türkiye saati ile 17.00 de kesildi" dedi.

guuu

 

GÜLDEN SÖNMEZ'İN AVUKATLARINDAN AÇIKLAMA 

avvv

GÜLDEN SÖNMEZ KİMDİR?

1969 yılında Sivas'ta dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaöğrenimini burada tamamladıktan sonra 1985 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne başlamıştır. 1989-1995 yılları arasında özel sektörde bilgi-işlem servislerinde çalışmış ve çeşitli şirketlerde yöneticilik yapmış, ardından 1996-1999 yılları arasında serbest avukatlık yapmıştır. 

Aynı yıllarda İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) İstanbul Şubesi'nde çeşitli komisyonlarda görev almış, 2004 yılına kadar aynı dernekte yöneticilik görevinde bulunmuştur. Gülden Sönmez, 2004 yılında İHH İnsani Yardım Vakfı'nda aktif olarak görev yapmaya başlamıştır. İnsan hakları alanında ulusal ve uluslararası birçok çalışmada görev alan Sönmez'in, yine bu alanda bir kitabının yanı sıra çok sayıda raporu ve makalesi yayımlanmıştır. 

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarına dernekler hukuku alanında gönüllü hizmet vermektedir. Türkiye ayağı İHH tarafından organize edilen 2009 yılındaki Gazze Kara Konvoyunda ana koordinasyonda bulunmuş ve Gazzeye araç konvoyunun girmesi ve ambargonun kırılmasını sağlayan konvoyda aktif görev almıştır. 

Ayrıca 2010 yılında Gazze Özgürlük Filosu organizasyonunda da yönetici olarak koordinasyonda görev almıştır. Mavi Marmara gemisi yolcularındandır. Hâlen İHH İnsani Yardım Vakfı'nda insan hakları ve hukuk komisyonu sorumlusu da olarak yönetim kurulu üyeliği görevine devam etmektedir. 

 

sennn

IHH-guld

nevzzz

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.