Filistin direnişinden Hizbullah'a taziye mesajı

Filistin direnişinden Hizbullah'a taziye mesajı

Filistinli direniş grupları, İsrail saldırısı sonucu şehit olan Hizbullah komutanı Talib Sami Abdullah için taziye mesajları yayınlayarak, söz konusu komutanın Aksa Tufanı’nda Gazze direnişini desteklemedeki rolünü vurguladı.


-

Filistinli direniş grupları, İsrail saldırısı sonucunda şehit olan Hizbullah komutanı Talib Sami Abdullah için taziye mesajları yayınlayarak, onun Aksa Tufanı’nda Gazze’deki direnişi desteklemedeki rolünü vurguladı.

Hamas’ın askeri kanadı Şehit İzzeddin El Kassam Tugayları, Ebu Talib diye anılan Şehit Talib Sami Abdullah ve beraberindeki arkadaşlarının Kudüs yolunda şehit olmaları dolayısıyla bir taziye mesajı yayınladı.

Kassam Tugayları, Şehit Ebu Talib’in Aksa Tufanı savaşı sırasında ve uzun yıllar boyunca işgale karşı direniş cephesinde üstlendiği büyük rolü takdir etti.

Filistin İslami Cihad’ın askeri kanadı Kudüs Tugayları ise, Komutan Ebu Talib’i “büyük bir kardeş ve mücahitler için barışta ve savaşta sağlam bir destek” olarak tanımladı.

Kudüs Tugayları mesajında şehidin zamanının çoğunu Filistinli mücahitlere, özellikle de Kudüs Tugayları mensuplarına destek vererek geçirdiğini vurgulayarak, “Mücahitlerin ihtiyaçlarıyla ilgilenir, Filistin ve Mescid-i Aksa’ya karşı görevlerini yerine getirmelerinin önündeki engelleri kaldırırdı” ifadelerini kullandı.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin askeri kanadı Şehit Ebu Ali Mustafa Tugayları ve Filistin Direniş Komiteleri'nin askeri kanadı Nasır Selahaddin Tugayları da birer taziye mesajı yayınladı. Taziye mesajlarında Hizbullah’ın Filistin halkı için en hayırlı komutanlarını adadığı belirtilirken şehidin Filistin davası için yaptığı fedakarlıkların unutulmayacağı ve onların yolunun sürdürüleceği vurgulandı.

Öte yandan askeri kanatların yanı sıra Mücahitler Hareketi, Hamas, Fetih Hareketi ve Filistin İslami Cihad Hareketi gibi direniş gruplarının siyasi büroları da birer taziye mesajı yayınladı.

Mücahitler Hareketi yayınladığı taziye mesajında şehidin fedakârlıklarını ve Siyonist düşmanla çarpışmadaki büyük rolünü, özellikle de Lübnan’daki mücahitler tarafından Gazze’deki Filistin halkına destek için verilen savaşta oynadığı rolü hatırlatarak Hizbullah’a ve Lübnan halkına taziyelerini sundu.

Mücahitler Hareketi, Lübnan, Yemen, Irak ve İran’da işgale karşı savaşırken şehit olan tüm şehitlerin fedakârlıklarına dikkat çekerek, “halkın ve ümmetin şehitlerinin kanının şanlı zaferi gerçekleştireceğini ve Siyonist rejimin yenilgisini hızlandıracağını” vurguladı.

Hamas ise yayınladığı taziye mesajında şu ifadelere yer verdi: “Şehit Ebu Talib, Filistin halkının Aksa Tufanı savaşına katılarak büyük kahramanlıklar gösterip şehit oldu. Onun Lübnan’ın güneyi ve işgal altındaki Filistin’in kuzeyinde işgalcilere karşı vurucu eylemlerle, cihat dolu bir hayatı oldu. Filistin’in kuzeyinde ve Lübnan’ın güneyinde işgalcilerin kalelerine ağır darbeler indirdi.”

Hamas, Aksa Tufanı savaşında Hizbullah’ın çabalarını, katılımını ve desteğini takdir ettiğini belirterek, Gazze halkını desteklemek için kanları birbirine karışan tüm şehitlere rahmet diledi.

Filistin İslami Cihad Hareketi ise, şehit komutanın direnişteki önemli rolünü ve Hizbullah’ın güney Lübnan cephesinde Lübnan’ı ve Filistin’i savunma mücadelesindeki kahramanlığını vurguladı.