Feluuce Operasyonunda  20  Bin Sünni Aşiret Var

Feluuce Operasyonunda 20 Bin Sünni Aşiret Var

Irak Gönüllü Halk Güçleri’nin üst düzey komutanlarından Ebu Mehdi el-Muhendis, el-Meyadin televizyonuna yaptığı açıklamada Felluce operasyonunda şu ana kadar öngörülen hedeflere ulaşıldığını söyledi.

 Irak Gönüllü Halk Güçleri’nin üst düzey komutanlarından Ebu Mehdi el-Muhendis, el-Meyadin televizyonuna yaptığı açıklamada Felluce operasyonunda şu ana kadar öngörülen hedeflere ulaşıldığını söyledi.

Ebu Mehdi el-Muhendis, “Şu ana kadar operasyon öncesinde planladığımız hedeflere ulaştık, Kerme kenti kurtarıldı, stratejik öneme sahip köprü de Irak güçleri tarafından kontrol altına alındı” dedi.

ABD’nin operasyona katılmasını istemiyoruz

Önümüzdeki saatlerde operasyonun ikinci aşamasına geçeceklerini belirten Ebu Mehdi el-Muhendis, şu ana kadar operasyona katılmayan Amerikan uçaklarının bundan sonraki aşamada harekata katılıp katılmayacağına ilişkin bir soruya da “Umarız Amerika Felluce operasyonuna katılmaz. Biz Gönüllü Halk Güçleri olarak şimdiye kadar yaptığımız operasyonlarda hiçbir zaman Amerika’dan hava desteği istemedik. Asla da böyle bir desteğe ihtiyacımız yok” dedi.

Haşdu’ş- Şa’bi’de 20 bin Sünni aşiret üyesi var

Bazı çevreler tarafından “Şii milisler” diye nitelenen ve mezhebi hassasiyetler öne sürülerek IŞİD’e karşı operasyonlara katılmalarına karşı çıkılan Gönüllü Halk Güçleri’ne birçok yerde Felluce aşiretlerinin yardım ettiğini belirten Ebu Mehdi el-Muhendis, “Felluce aşiretleri birçok yerde bize yardım ediyor, yapılan propagandaların aksine biz Felluce halkına karşı değil, teröristlere karşı savaşıyoruz. Şu an Irak’ta 20 bin Sünni aişret gücü Gönüllü Halk Güçleri’nin üyesidir” dedi.

Kent içine sadece ihtiyaç olduğunda gireceğiz

Irak güçlerinin bu gece Felluce’nin güneyinde 300 kilometrelik bir güvenlik kuşağı oluşturacağını belirten el-Muhendis, Gönüllü Halk Güçleri’nin operasyonlardaki rolüyle ilgili olarak da şunları söyledi:

“Bizden kent içerisine girmemiz istenirse gireceğiz; ama bizim görevimiz kent civarında Irak ordusunun ve güvenlik güçlerinin güvenliğini sağlamak ve onlara destek vermektir. Eğer kent içindeki Irak güvenlik güçlerinin bizim yardımımıza ihtiyacı olursa sadece kent çevresinden destek vermekle yetinmeyiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.