Erdoğan'dan Sisi Açıklaması  : Yeniden Niye Olmasın?

Erdoğan'dan Sisi Açıklaması : Yeniden Niye Olmasın?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, geçmişte eleştirdiği Sisi ile çekilen fotoğrafını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın Katar'da Mısır Devlet Başkanı Sisi ile el ele çektirdiği fotoğraf gündem oldu. Erdoğan geçmişte diktatör olarak değerlendirdiği Sisi'ye ilişkin "Yeniden niye olmasın, yeniden niye başlamasın?" dedi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Böyle bir sürecin başlaması için burada bir adım atılmış oldu ve hayırlısıyla görüşmeleri yaptık" dedi.

"BAŞLAYABİLİR DEMİŞTİK"
Katar dönüşü uçakta, "Tüm Türkiye şu an Sisi ile görüştüğünüz fotoğraf karesini konuşuyor. Gerçekten çok merak ediliyor, ne konuşuldu, bir süreç mi başladı? Daha önce bu konuya ilişkin açıklamalarınız olmuştu “normalleşme adımları atılabilir” diye. Dünya Kupası’nın önüne geçti bu kare. Ne söylersiniz buna ilişkin?" şeklinde sorulan soruya yanıt veren Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Bir süreç başlayabilir demiştik. Böyle bir sürecin başlaması için burada bir adım atılmış oldu ve hayırlısıyla görüşmeleri yaptık. Temennim odur ki, önce bakanlarımızla başlayan bir süreci, daha sonra inşallah üst düzey görüşmelerle iyi bir noktaya taşıyalım istiyoruz. Çünkü olaya ben şöyle bakıyorum, Türkiye-Mısır arası, bir liderler buluşması değildir, Türk milleti ile Mısır halkının geçmişteki birlikteliği bizim için çok önemlidir. Yeniden niye olmasın, yeniden niye başlamasın? Bunların sinyalini verdik. İnşallah fevkalade bir hal olmadıktan sonra bu adımı hayırlısıyla atarız. Bizim tabii kendilerinden tek isteğimiz; bu görüşmelerle birlikte, bize karşı Akdeniz’de tavır içinde olanlara yönelik burada biz barışı ikame edelim, onunla beraber yolumuza inşallah devam edelim."