Efsane Komutan Dudayev'i Rahmetle Anıyoruz

Efsane Komutan Dudayev'i Rahmetle Anıyoruz

Bilmeyenler bilsin, unutanlar hatırlasın, bilenler yinelesin arzusuyla...

1944 yılı Şubat ayında Çeçenistan'ın Yalho Köyü'nde dünyaya geldi. Doğumunun ardından henüz 15 gün geçmişken 23 Şubat 1944 tarihinde ailesi ile birlikte Sibirya'ya sürgün edildi. Çocukluk ve okul yıllarını Kazakistan'ın Sibirya Bozkırı'nda geçirdi. 1962'de Tambov Askeri Pilot Yüksek Okulu'ndan ve 1966'da Uzak Mesafe Uçakları Pilot ve Mühendis Yetiştirme Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. 1974 yılında Gagarin Hava Harp Akademisi'ni bitirerek birinci sınıf pilot ve mühendis unvanını aldı. Kendisine SSCB Hükümeti tarafından 12 madalya verildi ve tüm generalliğe kadar yükseldi.

Dudayev, Sovyet tarihinde Stratejik Hava Kuvvetleri'nde Tümen Komutanı olarak görev yapan ilk Müslüman'dı. Baltık ülkelerinde meydana gelen bağımsızlık hareketlerini kuvvet kullanarak bastırması emredildi ancak bu emri yerine getirmedi. Rus Hükümeti bu itaatsizlikten dolayı Dudayev'i askeri birliği ile Grozni'ye sürdü. Dudayev 1990 yılı Mayıs ayında görevinden istifa etti.

1990 yılının Kasım ayında gerçekleşen “Çeçen Ulusal Kongresi”ne davet edildi ve icra kurulu başkanı seçildi. 19–21 Ağustos 1991'de Gorbaçov'a karşı yapılan başarısız darbe teşebbüsü sırasında darbecilerin karşısında yer aldı. Darbecilerle işbirliği yapan Çeçen-İnguş Cumhuriyeti Hükümeti'ni düşürmek için başlatılan halk hareketinin başına geçti. 27 Ekim 1991 tarihinde yapılan seçimlerde %85 oy oranıyla Çeçenistan Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı seçildi. Çeçenistan'ın bağımsızlığını tanımayan Rusya'nın 1994 yılında başlattığı saldırılar karşısında Çeçen direnişinin liderliğini yürüttü. I. Çeçen-Rus Savaşı'nda önemli başarılara imza atan Dudayev, 21 Nisan 1996 tarihinde düzenlenen bir suikast sonucu şehit edildi.

Suikast Anı Görüntülendi

Ruslar'ın pek çok kez suikast girişiminde bulunduğu Şehid Dudayev, tüm girişimlerden kurtulmayı başarmıştı. Ancak Ruslar son girişimlerinde ABD ile de işbirliği yaparak Dudayevi şehid ettiler. Şehid Dudayev'i uydu yoluyla takip eden Rus istihbaratı bir toplantı sonrası Şehid Dudayevi uzaktan atılan bir roketle şehid etti. Yıllardan sonra Amerikan milli savunma ajansı dergisi tarafından yayınlanan bu fotoğraflar suikast anını gösteriyor.

Fotoğrafta bir arabanın yanında uydu telefonuyla konuşma yaparken görülen Şehid Dudayev, kendisini şehid eden rokete bakıyor. Eski bir pilot olan Şehid Dudayev'in bu resmi de kendisini şehid eden roket tarafından çekildi.

 

 

 

Ey zalimler! Bilinki şehadet bu ümmetin ana sütü olmuştur. Ve biz hep süt kardeşiyiz. Birimizi alsanız diğerimiz sırada bekler. Cihad sindirmeye çalıştığınız ümmetin mesleğidir. Korkuttuğunuz ölüm ümmetin düğün gecesidir. Akıttığınız mazlum göz yaşları sizi boğacak olan balçığın katkısıdır. Tutuşturmaya çalıştığınız ateş bize İbrahimi bir serinlik size Nemrudi bir harerettir. Haydi gelin alçaklar fil sahiplerini yenilmiş ekin yaprağına çeviren El-Kahhar siz tank sahiplerinide aynı akibete uğratacaktır. Biz bu sevdaya Hamza'nın ciğeriyle beraber vurulduk. Ömer'in heybetiyle yeşertip Ali'nin bileklerinden su olup aktık Hüseyin 'in çatlamış dudaklarına. Sanmayın ki koptuk ayrıldık kimi zaman Hanefi cübbesinde kimi zaman Hanbeli ya da Caferi cübbesinde görünce.Biz şehadet şerbetini ana sütü yapmışız mümkünü yok ayrılığın. Bekleyin ey zalimler ümmetin süt kardeşleri geliyor!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum