Donald Trump’ın Danışmanı’ndan İran İtirafı

Donald Trump’ın Danışmanı’ndan İran İtirafı

Donald Trump’ın Danışmanı’ndan tarihi İran İtirafı

ABD’de seçim sürecinde Donald Trump'ın dış politika danışmanlığını yürüten Lübnan asıllı Walid Phares, "Neden İran Kazandı?" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

“Newsmax” sitesinde yayınlanan yazıda Phares, İran İslam Cumhuriyeti’nin politikalarını inceledikten sonra Tahran’ın ABD ile İran arasındaki diplomatik savaşı kazandığı sonucuna vardığını belirtti.

Washington Ulusal Savunma Üniversitesi'ndeki eğitim görevlisi Phares, İran İslam Cumhuriyeti'nin "Yolculuğu" şu şekilde özetlenebilir:

"Tahran, Amerika Birleşik Devletleri, İsrail ve birçok Batılı ülke ile sürekli bir çatışma hattını sürdürdükten sonra, Soğuk Savaş'tan 1990'ların tek kutuplu sisteminden, 11 Eylül sonrası dönemden, Arap Baharından ve ABD'nin Irak ve Afganistan'dan çekildikten sonrası dönemden sağ salim çıktı."

Walid Pharers, "İran yönetimi, Batı'ya karşı önemli başarılar elde etmek için çeşitli nedenlerle kendi askeri ve istihbarat yeteneklerini güçlendirdi." dedi.

İran'ın bölge ve dünyanın diğer ülkelerdeki etkisi hakkında değerlendirmede bulunan yorumcu Phares, şunları kaydetti:
“Bu alanda 2009'dan itibaren hamleye başlayan ve 2015'te zirveye ulaşan İran'ın güçlenmesinin en ciddi sonuçlarından biri, Tahran'ın sadece bölgede değil, aynı zamanda Avrupa ve ABD’de nüfuz sahibidir.”

Walid Phares kaleme aldığı yazıda, İran nükleer anlaşmasının sağladığı finansal çıkarın Tahran yönetiminin sadece Arap dünyasına değil, aynı zamanda Batı ülkelerine de sızmasına katkıda bulunduğunu ileri sürdü.

Trump'ın seçim kampanyaları sırasında yaptığı konuşmalarda İran'da etnik ve mezhepsel anlaşmazlıkları körükleyen Walid Phares, ABD ve Avrupa'nın İran halkını unuttuğunu da iddia etti ve “Batı’nın İran politikası, gençlere, kadınlara ve etnik azınlıklara yatırım yapmak yerine, Tahran hükümetinin davranışları için hayali gerekçelere odaklanıyor. Ne yazık ki, bu politikasının tam tersi oluyor." dedi.

İran nükleer anlaşması olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) hakkında Lübnan asıllı yorumcu, “İran İslam Cumhuriyeti, kendisini güçlendirmek ve ABD çıkarlarını baltalamak için KOEP anlaşmasını kötüye kullanıyor.” iddiasında bulundu.

Walid Phares, "İran şimdilik kazandı. Dolayısıyla Washington yönetimi, İran’ı destekleyen politikalarına başka bir alternatif bulmadığı sürece ABD kaybetmeye devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

İran karşıtı yorumcu Phares, "İran neden kazandı ve bu süreç nasıl durdurulabilir?" sorusunu yöneldikten sonra yazında İran İslam Cumhuriyeti'nin zaferinin sebeplerini açıkladı.

Walid Phares, "terörizm", "milis güçleri", "ABD’nin politikaları", "İran'ın etkisi" ve " Batı'nın nükleer anlaşmaya desteği" gibi temelsiz ve kanıtlanmamış iddiaları ileri sürüp bunların İran İslam Cumhuriyeti'ni zafere götürdüğünü söyledi.
ABD'li analist Phares, herhangi bir belgeye atıfta bulunmadan, İran İslam Cumhuriyeti'nin Lübnan'daki ABD Deniz Piyadeleri’nden Irak'taki ABD güçlerine kadar yüzlerce Amerikalıyı öldürdüğünü ileri sürdü.

Avusturya’nın başkenti Viyana'daki yaptırımların kaldırılmasına yönelik yürütülen müzakerelere yorum yapmaktan kaçınan Phares, İslam Devrim Muhafızları'nın adının ABD Dışişleri Bakanlığı'nın sözde "terör örgütleri listesi”nden çıkarılmamasını tavsiye etti. (Ajanslar)