Doğalgazı Kesilen Abone Sayısı Rekor Kırdı

Doğalgazı Kesilen Abone Sayısı Rekor Kırdı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verileri açıkladı. EPDK'nın açıkladığı verilere göre doğalgazı kesilen abone sayısı 1 milyonu geçti.

Faturasını ödeyemediği için Doğalgazı kesilen abone sayısı 42,3 artışla 1.2 milyon oldu.

İktidarın ekonomi politikaları yüzünden Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı, 84 milyon insanı doğrudan etkiledi.Ard arda yapılan zamlar nedeniyle halkın enerjiye ulaşımı da giderek daha çok zorlaştı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nın ( EPDK) resmi verileri, ülkede yaşanan enerji yoksulluğunun boyutunu ortaya koyuyor.

EPDK verilerine göre, 2021 yılında yapılan kesintilerin yaklaşık yüzde 73,9’unun fatura bedelinin zamanında ödenmemesinden kaynaklanlanıyor.

Geçen yıl faturasını ödeyemediği için doğalgazı kesilen abone sayısının 1 milyon 197 bin 228 oldu.

2021 yılında faturasını ödeyemediği için doğalgazı kesilen abone sayısının 2020 yılına göre 356 bin 274 arttı. EPDK’nin resmi verilerine göre yalnızca bir yıl içerisinde faturasını ödeyemediği için doğalgazı kesilen abone sayısının yüzde 42,3 oranında yükseldi.

Toplam abone sayısının 17 milyon 885 bin 750 olduğu dikkate alındığında faturasını ödeyemediği için her 15 aboneden bir abonenin doğalgazı kesildiği ortaya çıkıyor.