CHP'li Şenal Sarıhan: Başörtüsüne Anayasal GüvenceTeröre Fırsat Verir

CHP'li Şenal Sarıhan: Başörtüsüne Anayasal GüvenceTeröre Fırsat Verir

Eski CHP Milletvekili Şenal Sarıhan, başörtüsüne anayasal güvence ile Türkiye'nin İran olma olasılığının güçleneceğini, terör örgütlerinin bu durumu kullanacağını söyledi.

Türkiye'de uzun yıllar büyük travmalara neden olan başörtüsü sorununda yeni bir döneme giriliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Cumhur İttifakı, başörtüsüne anayasal güvence çalışmasını tamamlayarak TBMM'ye sunuldu.

TBMM'de komisyondan geçen teklif, Genel Kurul'da görüşülecek fakat muhalefet değişiklik için destek vermeyeceğini açılarken buna gerekçe olarak ise maddede bulunan "dini inancı sebebiyle" ibaresi gösterildi.

Konu hakkında kamuoyunda tartışmalar sürerken 28 Şubat zihniyeti karanlıklar içinden hortladı.

CHP'den nefret dolu açıklamalamalar devam ediyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığı yolunda 'helalleşme' çıkışı ile ortaya attıktan sonra kamuoyunun gündemine gelen konu CHP'li isimleri kızdırdı.

Teklifin Genel Kurula gelmesinin beklendiği bu günlerde CHP'nin eski vekillerinden 29 Ekim Kadınları Derneği Başkanı Şenal Sarıhan Cumhuriyet'e konu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sarıhan'ın nefret dolu açıklamalarının yanında ezber 28 Şubat söylemleri de dikkat çekti.

"Başörtüsü teröre neden olur"
Sarıhan, Anayasa teklifinin TBMM'den geçmesi durumundaTürkiye'nin İran olacağını söyledi.

Terör tehlikesine de dikkat çeken Sarıhan, "Bu anayasada güvence altına alınan laiklik ilkesiyle tamamen çelişen antilaik bir önerme. Eğer böyle bir öneri yaşama geçer ve anayasada yer alırsa Türkiye’nin İran, Pakistan, Afganistan olma olasılığı çok güçlü olur." ifadelerini kullandı.

CHP'li Şenal Sarıhan: Başörtüsüne anayasal güvence teröre fırsat verir
Sarıhan anayasa teklifine ilişkin şöyle konuştu:

"Suç aletini saklamak isteyenler bundan yararlanır"
Terör örgütleri, uyuşturucu kaçakçıları rahatça kullanır. Suç aletini saklamak isteyen kötü niyetliler bundan yararlanır. Bir suçun saklanması veya gizlenmesi anlamında bir erkek de kadınmış gibi çarşaf giyebilir. Suçlu tespit edilemez. İran’da dahi bu tür aramalarda kadınların arandığını biliyoruz.

"Terör örgütlerine eylem kolaylığı sağlar"
Terör örgütlerine eylem yapabilmeleri için fırsat hatta kolaylık sağlar. Açıkça böyledir. Bu kasıt belki yok ama yasa koyucunun, öneride bulunan devlet yetkililerinin bunu göz önünde bulundurmaları gerekir.