Che Guevera'nın Katili Öldü

Che Guevera'nın Katili Öldü

1967 yılında Ernesto Che Guevera'yı öldüren Bolivyalı asker Mario Teran Salazar 80 yaşında yaşamını yitirdi.

1967 yılında Ernesto Che Guevera'yı öldüren Bolivyalı asker Mario Teran Salazar 80 yaşında yaşamını yitirdi.

Bolivya'da yayın yapan El Deber'in haberine göre, Che Guevera'nın yakalandığı askeri operasyonu yöneten emekli General Gary Prado Salmon, “Salazar'ın ölümcül bir hastalıktan muzdarip olduğunu ve ülkenin Santa Cruz eyaletinde bir süredir tedavi gördüğü hastanede öldüğünü” doğruladı.

Che Guevera, Bolivya'da ordunun ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA) ortak operasyonu ile 9 Ekim 1967'de yakalanmış ve La Paz'a yaklaşık 800 kilometre uzaklıkta La Higuera kırsalındaki bir okulda infaz edilmişti.

1959'da Fidel Castro yönetiminde diktatör Fulgencio Batista'yı devirerek iktidarı ele alan, Küba devriminin önde gelen isimlerinden biri olan Guevara, Küba hükümetinde birkaç yıl üst düzey bir yetkili olarak görev yaptıktan sonra, Afrika'da ve daha sonra Güney Amerika'da diğer devrimlere liderlik etmek için yola çıkmıştı.

Che Guevara, 1967'de Bolivyalı askerlerce yakalandıktan sonra Mario Terán, Guevara'yı öldürmek için seçilmişti.

Mario Teran daha sonraları Che'nin ağzından son olarak "Beni öldüreceğini biliyorum, ateş et! Sadece bir insanı öldüreceksin!” sözlerini duyduğunu aktarmıştı.

Ayrıca Mario Teran Che'yi öldürdüğü anlar için sonraları ‘hayatımın en kötü anıydı’ diyecekti.

Mario Teran, Che'nin son dakikaları için şu ifadeleri kullanmıştı:

"Che'yi iri, çok iri gördüm. Gözleri yoğun bir şekilde parlıyordu. Bana doğru geldiğini hissettim ve bakışlarını üzerime diktiğinde, başım döndü. 'Sakin ol' dedi bana, ' İyi nişan al! Adam öldüreceksin!'. Sonra kapıya doğru bir adım geri gittim, gözlerimi kapadım ve ateş ettim."