Cemal Kaşıkçı Davasına  Muhalefet  Şerhi  Koyan Hakim Sürüldü

Cemal Kaşıkçı Davasına Muhalefet Şerhi Koyan Hakim Sürüldü

Cemal Kaşıkçı davasından ötürü sürülen hakim: Muhafazakar bir insanım, mesleği bırakacağım

Gazeteci Cemal Kaşıkçı davasının Riyad’a devredilmesine muhalefet şerhi koymasının ardından Maraş’a tayin edilen hakim Nimet Demir ‘Benim kıdemimde olan hakimlerin yeri değil orası’ diyerek mesleği bırakacağını duyurdu.

Hakimler Savcılar Kurulu ( HSK), yaz kararnamesiyle 5426 hakim, 33 başsavcı ve 351 yerel mahkeme üyesinin yerini değiştirdi. Yeri değiştirilen hakimler arasında, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin davada dosyanın Suudi Arabistan'a gönderilmesine şerh düşen ve muhalefet eden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nimet Demir de yer alıyor. Demir, Maraş'a atandı.

'BEKLEMİYORDUM, OTORİTER DURUŞUN MAĞDURU KONUMUNDAYIM'
Demir, Halk TV’den İsmail Saymaz’a yaptığı açıklamada, muhalefet şehrinden dolayı bu atamaya maruz kaldığını düşündüğünü belirtti. “Bana haber verilmedi. Beklemiyordum" diyen Demir, “Demokrasi, insan hakları ve özgürlük anlayışının ve değerinin gereği neyse onu yapmaya çalışıyordum. Bu otoriter yapılarda her zaman tepki görecek duruştur. Ben de o duruşun şu anda mağduru konumundayım diyeyim" ifadelerini kullandı.

Mesleği bırakmaya karar verdiğini vurgulayan Demir, şu açıklamayı yaptı: "Ailemle görüşüyorum. Onlarla birlikte ortak karar vereceğiz. Ama hemen dilekçemi vermeyi düşünüyorum. Bu arada vermiş olduğumuz kararlar var. Onların gerekçelerini yazmak, toparlamak için bir zamana ihtiyacım var. Bu zamanı geçirdikten sonra ayrılacağım."

“MUHAFAZAKAR BİR İNSANIM”
Saymaz: Bildiğim kadarıyla muhafazakar bir yargıçsınız. 2014'te başörtüsünü savunan yazılarınız gündeme gelmişti. Bugün ise başörtüsüne yönelik ayrımcılık son buldu. Hatta sizinle aynı kararnamede başörtülü başsavcı atandı. Fakat siz ise kanaatinizden ötürü gidiyorsunuz? Bu biraz ironik bir durum değil mi?

Demir: Aslında otoriter bir yapıdan beklenebilecek şeyler bunlar. İnsan hakları, özgürlük ve demokrasi gibi değerlerin topluma yerleşmesi noktasında bir anlayışım var benim. Muhafazakar bir insanım ama böyle bir anlayışa sahibim. Yerleşmesi için mücadele ettim. Önümüze gelen davalarda sanıkların, davacının veya davalının kimliğine bakmıyordum. Demokrasi, insan hakları ve özgürlük anlayışının ve değerinin gereği neyse onu yapmaya çalışıyordum. Bu otoriter yapılarda her zaman tepki görecek duruştur. Ben de o duruşun şu anda mağdurun konumundayım diyeyim.

Saymaz: Kaşıkçı şerhiniz için "Keşke öyle yazmasaydım" dediğiniz oldu mu?

Demir: Yo, hayır. Asla asla.

Saymaz: Bir an için bir pişmanlık...

Demir: Hayır, hayır. Benim kararım orada kıyamete kadar duracak, o muhalefet şerhi. Bir döneme ışık tutacak. Bizler geçiciyiz. Bugün mağduriyete maruz kalmasam bile bu makam, bu kürsü bana tapulu bir yer değil. O yüzden mutlaka gidecektim. Asla... Yine aynı kararı veririm.