Bülent Yıldırım: İsrail'i Affetmek Söz Konusu Olamaz

Bülent Yıldırım: İsrail'i Affetmek Söz Konusu Olamaz

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, gerçek bir ders vermeden İsrail'i affetmek diye bir şeyin söz konusu olamayacağını ve PKK'nın Hatay'da 6 askerin şehit edilmesinde İsrail'in parmağının olduğunu öne sürdü.

stanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden Mavi Marmara Davasının 11. duruşması öncesinde adliye önünde bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada Filistin sevdalısı konuklar "Katil İsrail Hesap Verecek","Gazze'ye selam direnişe devam", "Filistin halkı yalnız değildir" yazılı pankartlar ve Filistin bayraklarını taşıyarak, İsrail aleyhinde sloganlar attı.

Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleştiği iddiası doğru değil

Burada davaya ilişkin açıklama yapan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, kamuoyunda Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleştiği yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyledi. Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin insanlık meselesi özelinde temellendirilmesi gerektiğini ifade eden Yıldırım, "Bugünlerde Türkiye-İsrail ilişkileri gündemden hiç inmiyor. Türkiye İsrail'le anlaşmış gibi İsrail severler mutlu bir hayat sürüyorlar. Fakat şunu unutuyorlar. Bu mesele sadece Türkiye İsrail meselesi değildir. Bu bir ümmet, insanlık meselesidir. Türkiye-İsrail ilişkilerine bakarak bu meseleyi daraltmak bizim hiç de uygun görmediğimiz kabul etmediğimiz bir konudur. Özelde Doğu Akdeniz'e kıyısı olan bütün ülkeleri, genelde bütün İslam coğrafyasını ve nerede yaşarsa yaşasın tek kişi de olsa bütün Müslümanları ilgilendiren meseledir. Çünkü Siyonizm her tarafa kan ve gözyaşı götürmüştür" diye konuştu.

Yıldırım, İsrail devletiyle ilişkilerin sıfıra inmesinin kendileri için mutluluk verici bir gelişme olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "İsrail'le ilişkilerin sıfıra inmesi bizim için mutluluk vericidir ve inşallah da böyle devam edecektir.

Birileri bizim İsrail'le anlaşma yapmamızı isteyebilir ama biz İHH ve Mavi Marmara birleşenleri yeryüzünün her tarafında bebek katillerine gösterilecek herhangi bir tebessümün o katliama ortaklık olduğunu çok iyi biliyoruz."

ihh_1

Mavi Marmara'da 10 değil 16 kişi şehit edildi

Yıldırım, Mavi Marmara yardım gemisine saldırı yapıldığı gün İskenderun Limanı'nda PKK'nın deniz kuvvetlerine saldırı gerçekleştirdiğini ve bu saldırı da 6 askerin şehit edildiği hatırlattı.

PKK'nın Hatay'da 6 askerin şehit edilmesinde İsrail'in desteğinin olduğunu öne süren Yıldırım, şunları kaydetti: "Mavi Marmara'ya saldırılmadan önce 2010'da ayın gece İsrail, Türkiye'ye savaş ilan etmiştir. İsrail, saat 11.58'de İskenderun'daki deniz kuvvetlerine saldırıda bulunmuştur. İskenderun Limanı'nda herhangi bir yanlış müdahaleye karşı bekletilen gemiler harekete geçmesin diye PKK'yı kullanarak yapılan saldırıda 6 kişi şehit edilmiştir. Bunlardan birkaç tanesi de İHH gönüllüsü olan kardeşlerimizdir. Saldırısı sırasındaki bir takım ayrıntılar mahkemeye intikal etmiştir. O gün saldırıya açık haline getirilesi şüpheleri de beraberinde getiriştir. O davaların da takipçisi olacağız."

ihh3

Abluka ve ambargo kalkmalıdır

Yıldırım, Mavi Marmara'da hayatını kaybeden ailelerin tazminat kaygılarının olmadığını vurgulayarak, “Sanki şehit aileleri tazminatı önemsiyormuş gibi bir hale getirmek haksızlıktır. Asıl istediğimiz ablukanın ve ambargonun kalkmasıdır" dedi.

İsrail'in uluslararası arenada özür dilemesi gerektiğine vurgu yapan Yıldırım, "Şımarık İsrail'e gerçek bir ders vermeden, İsrail'i affetmek diye bir şey söz konusu olmaz. Özür dilenecek, dilendi, Allah'a şükürler olsun. İsrail, bu özrü dilemekle zaten bir ders aldı. İkincisi abluka ve ambargonun kalkmasıdır. Bunlar kalkmadan yapılacak her şey halkın gönlünde mutluluk oluşturmaz. Biz de bunu kabul etmeyiz. Tazminat son meseledir" şeklinde konuştu.

ihh2_1

Gökdemir: 'İsrail yargılanamaz, dava bile açılamaz' diyorlardı.

Mavi Marmara davası avukatlarından Cihat Gökdemir de, ''Bugünde 10 civarında gemide mağduriyet yaşamış veya yaşanan mağduriyetlere şahit olan arkadaşların ifadeleri alınacak. Bizim için İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaların önemi malum. İslam dünyası için malum. Dünyadaki ezilen diğer milletler için malum. Zira bu davayı açmadan henüz şikayetçi olmadan önce herkes 'İsrail yargılanamaz, dava bile açılamaz' diyorlardı. Dava açıldıktan sonra ise bu bir tiyatro diyorlardı. Ama biz 6 yıllık süreçte gördük ki, hem Türkiye'deki, hem Hollanda'daki hem geminin diğer yolcuların kendi ülkelerinde açtığı davalardan dolayı İsrail çok büyük tedirginlik yaşıyor'' şeklinde konuştu.

Yıldırım, Mavi Marmara'da hayatını kaybeden Cengiz Akyüz'ün oğlu Furkan Akyüz ise davaların takipçisi olacağını ve bunu babasını kendisine vasiyeti olduğunu söyledi.

Grup, İsrail aleyhinde bir süre daha sonra davayı takip etmek için duruşma salonuna girdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.