BM'den Netenyahu'ya Tepki

BM'den Netenyahu'ya Tepki

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun, BM Genel Sekreteri Ban'ı “teröre cesaret vermek”le itham etmesine BM'den tepki geldi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmasının ardında olduğu belirtilerek sözlerin çarpıtılabileceği ancak bunun gerçekleri değiştiremeyeceği bildirildi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ban Ki-mun'un dün BM Güvenlik Konseyi'nde İsrail’in ihlallerine ilişkin konuşmasına olumlu ve olumsuz çok sayıda tepki geldiğini söyledi.

“Genel Sekreter Ban, BMGK'da söylediği tüm sözlerin arkasındadır. Bazılarının Genel Sekreter'e yönelttikleri terörü meşrulaştırma suçlaması gerçeklerden uzaktır.” ifadesini kullanan Dujarric, Ban Ki-mun'un hiçbir şeyin “terör”ü meşru gösteremeyeceğini defalarca vurguladığını belirtti.

“Terör ve terörün nedenleriyle birlikte mücadele edilmesi” gerektiğini dile getiren Dujarric, Genel Sekreter'in konuşmasında Filistinlilerin İsrailli sivillere yönelik saldırısını da kınadığını hatırlattı.

Genel Sekreter'e yönelik ithamları reddettiklerini ifade eden Dujarric, “Genel Sekreter, teröre destek verdiği suçlamasını reddeder. İsteyen Genel Sekreter'in konuşmalarından istediği bölümü seçmekte, beğenmek ya da beğenmemekte serbesttir, sözler çarpıtılabilir ancak vahim gerçekler gizlenemez.” dedi.

Bu şiddetin sonlanması için “güvenlik” önlemlerinin tek başına yeterli olmayacağını da vurgulayan Dujarric, şiddetin ana nedeni olan siyasî çözüm yokluğunun yarattığı hayal kırıklığının da görülmesi gerektiğini ifade etti.

Filistinli gençlerin yaşadıkları umutsuzluğa değinen Dujarric, “İsrail işgalinin başlamasının üzerinden geçen 50 yıl ve Oslo anlaşmasının üzerinden geçen onlarca yıl, özellikle Filistinli gençlerin umutlarını kaybetmesine neden oldu. Mevcut durumun İsraillilerin güvenliği ile Filistinlilerin geleceğinin altını oyduğu görülmeli ve bunun sürdürülemez olduğu anlaşılmalı.” diye konuştu.

Netanyahu, Ban'ı “Teröre Cesaret Vermek”le Suçlamıştı!

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, dün BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında yerleşim birimi faaliyetlerini sürdürmesinin Filistin halkı ve uluslararası topluma hakaret olduğunu belirterek, bu faaliyetlerin hemen dondurulması gerektiğini söylemişti.

Ban Ki-mun, işgal altındaki topraklarda Filistin halkının İsraillilere yönelik bıçaklı saldırı eylemlerine de değinerek, siyasî süreçte yaşanan tıkanıklık ve 50 yılı aşkın işgalin Filistinlilerin sükût-u hayale uğramalarına neden olduğuna işaret etmiş ve “Ezilen halklarda asırlardır görüldüğü gibi, işgale tepki vermek doğal bir insan eylemidir.” diye konuşmuştu.

Ban Ki-mun'un özellikle Filistinli gençlerin umutsuzluk sonucu şiddete yönelmelerini “doğal insanî eylem” olarak nitelendirmesi müslüman dünyada olumlu karşılansa da İsrail yönetimi ve İsrail lobisi tarafından tepki çekmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Ban Ki-mun'u “teröre cesaret vermek”le suçlamıştı.

AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.