'Başbakan Davutoğlu Verdiği Sözü Tutmadı'

'Başbakan Davutoğlu Verdiği Sözü Tutmadı'

Batman’da 18 yıl önce polis tarafından kaçırılarak katledildiği ortaya çıkan Cevzet Soysal’ın oğlu Mücahit Soysal...

Batman’da 1998 yılında polis tarafından kaçırılıp işkence edilerek katledilen Cevzet Soysal’ın, infaz edildiği bölge belli olmasına rağmen naaşının bir türlü ortaya çıkarılmaması ailesinin tepkisini çekiyor.

Konu hakkında geçen yıl Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla görüştüğünü söyleyen merhum Cevzet Soysal'ın oğlu Mücahit Soysal, kendisine babasının naaşının bulunması için ellerinden gelenin yapılacağı sözü verilmesine rağmen herhangi bir adım atılmamasına tepki gösterdi.

Mücahit Soysal, babası Cevzet Soysal'ın 1998 yılında polis tarafından katledildiğinin ortaya çıktığını, Emniyet eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’un da  'İn' isimli kitabında bu cinayete yer verdiğini hatırlatarak, yetkililerin söz vermelerine rağmen babasının cenazesini hâlâ ortaya çıkarmadığını söyledi.

Mücahit Soysal, “Geçen senenin Ocak ayında Sabri Uzun’un ‘İn’ adlı kitabından babamla ilgili bilgiler yer aldı. O bilgilerden sonra bazı gelişmeler yaşandı. Sabri Uzun’un ‘İn’ adlı kitabında babamın katledilmesiyle ilgili önemli bilgiler yer alıyordu. Daha sonra bizler bu gelişmenin ardından suç duyurusunda bulunduk. Bununla ilgili Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a mektup yazdık. Başbakan Ahmet Davutoğlu Batman’a geldiği zaman bizzat bu olayı kendisiyle görüştüm ve bana bu olayla ilgileneceğini söylemişti.” dedi.  

“Babamın olayıyla ilgili hiç olumlu adım atmadı”

Babasının yerinin ve katillerinin bulunması için kendisine verilen hiçbir sözün yerine getirilmediğini belirten Soysal, şunları söyledi: “Herhangi bir adım atılmadı. Bu olayın üzerine gitmemizin tek amacı, babamızın mezar yerinin bulunması içindir. Konuyla ilgileneceğini söyleyen yetkililer, bunun için hiçbir adım atmadılar. Paralel örgütün üzerine giden ve tüm kirli oyunlarını ortaya döken yetkililer, babamın olayıyla ilgili hiçbir olumlu adım atmadı.”

“Mahşer-i Kübra’da ellerimiz yakalarında olacaktır”

Babasının olayıyla ilgileneceğini söyleyenlerin herhangi bir adım atmamasının kendilerini üzdüğünü dile getiren Soysal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Başbakan ile görüştüğümde olayla ilgilenme sözü verdi ama verdikleri sözü tutmadılar. Başbakan’dan tek isteğimiz, babamın mezar yerini bulmasıdır. Eğer ki babamın mezar yerinin bulunması için bir adım atılmayacaksa, bilsinler ki onlara hakkımızı helal etmeyeceğiz. Mahşer-i Kübra’da ellerimiz yakalarında olacaktır. Bu vebal altında kalmak istemiyorlarsa, babamın mezar yerini ortaya çıkarırlar.”

“Babamıza Fatiha okuyacağımız bir mezarının olmasını istiyoruz”

Babasının katliamını siyasi bir araç olarak kullanılmasını istemediklerini vurgulayan Soysal, “Bir an önce babamızın mezar yerinin bulunmasını istiyoruz. Eğer ki gerçekten paralel örgütün üzerine gitmekte samimi iseler babamızın da mezarını bulsunlar. Başka bir şey istemiyoruz. Kendilerini bizlerin yerine koysunlar. Bizler babamızın üzerine gidip Fatiha okuyacağımız bir mezarının olmasını istiyoruz. Babamızın mezarı başına gidip Fatiha ve Yasin okuyarak, bir nebze de olsa acımızı hafifletmek istiyoruz. Yetkililer isterlerse bu kısa sürede olur. Babamın katliamına tanıklık eden polis, elinden geleni sarf etmeye hazırdır. Ama bize, yetkililerin bu cinayetin çözülmesini istemiyor gibi geliyor. Paralel örgütün başka bir olayı oldu mu hemen çözülüyor. Bizler için olumlu adım atılmıyor. Eğer ki olumlu adım atılmazsa kimse bu vebalin altından kalkamaz. Kıyamette iki elimiz onların yakasında olacaktır.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.