Avrupa Medyası:  Muhalefet Kazanırsa  Erdoğan'ın Mirasını Ortadan Kaldıracak

Avrupa Medyası: Muhalefet Kazanırsa Erdoğan'ın Mirasını Ortadan Kaldıracak

Fransız televizyonu, muhalefetin yönetimi devralması halinde mevcut sistem üzerinde yapmak istediği değişikliklere dikkati çekti. Ayrıca ortak aday belirlenememesinin muhalefet destekçilerini üzdüğü de belirtildi.

Muhalefetin tanıtım programını yakından takip eden Batı medyasında dikkat çeken ifadeler kullanıldı.

France 24: Erdoğan'ın mirasını ortadan kaldırma sözü verdiler

France 24, "muhalefetin, iktidara gelmesi halinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mirasını ortadan kaldırma sözü verdiğini" yazdı.

Erdoğan'a karşı birleşen altı partinin, 13 Şubat'ta, cumhurbaşkanı seçimi için ortak aday belirleme sözü verdiği de kaydedilerek, referandumla halk tarafından onay verilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne karşı planlanan adımların ayrıntıları aktarıldı:

"Yetkilerin çoğunu geri almayı hedefliyorlar"

Muhalefetin 2 bin 300 maddelik programı, Erdoğan'ın parlamento ve bakanlık oylamasından aldığı yetkilerin çoğunu geri almayı hedefliyor. Cumhurbaşkanı, 7 yıllık görev süresiyle sınırlandırılıyor ve yetkilendirilmiş yeni bir başbakan milletvekillerine karşı sorumlu oluyor.

"Seçimler, Batı için hayati"

Diğer taraftan Türkiye'nin NATO'nun stratejik bir üyesi ve Suriye'den Ukrayna'ya uzanan savaşlarda kilit bir oyuncu olarak oynadığı rolün, yaklaşan seçimleri geleneksel Batılı müttefikleri için "hayati" kıldığı belirtildi.

Batılı ülkelerin, "Erdoğan'ın öfkesini çekmemek için" seçimin dışında kalmaya çalıştığı belirtilerek, ancak ABD Başkanı Joe Biden'ın 2020 seçim kampanyası sırasında bir televizyon röportajında, Washington'ın Türk muhalefetinin unsurlarına "Erdoğan'ı yenmesi" için yardım etmesi gerektiğini söylediği hatırlatıldı.

"ABD ile karşılıklı güveni tesis edecekler"

Öte yandan açıklanan programın dış politika bölümünün, ABD ile "karşılıklı güveni" yeniden tesis etmenin ve Türkiye'nin "Avrupa Birliği'ne tam üyelik" kazanma yolundaki tıkanmış hedefine ulaşmanın önemini vurguladığına dikkat çekildi.

Associated Press: Muhalefet destekçilerini hayal kırıklığına uğrattı

Altılı masanın tanıtım toplantısını aktaran Associated Press ise muhalefetin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı henüz bir ortak aday gösteremediğini, bunun da "muhalefet destekçilerini hayal kırıklığına uğrattığını" yazdı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylık sinyali verdiği kaydedildi.