Amerika'dan Hizbullah Kararı

Amerika'dan Hizbullah Kararı

Amerika’nın Hizbullah’a yönelik yaptırımlarına bir yenisinin de Hizbullah’a ait hastane hesaplarının eklendiği belirtildi.

 Lübnan merkez bankasından bir yetkilinin el Vatan gazetesine yaptığı açıklamada Amerika’nın Hizbullah’a ait bana hesaplarını bloke ettiğini belirtirken hastanelerinde bu yaptırımlara maruz kaldığına işaret etti.

“Hizbullah’a ait bu hastanelerde Suriye’de yaralanan askerler tedavi edilmekteydi” diyen yetkili bu hastaneler ile ilişkili olan 3 bin şirket ve iş adamının Lübnan içerisinde herhangi bir bankadan hesap açma ve kullanma haklarının olmadığını belirtti.

Geçtiğimiz hafta Lübnan’ı ziyaret eden Amerika Hazine Bakanı yardımcısı tarafından 100’e yakın iş adamının isimlerinin liste halinde Lübnan merkez banasına verildiği ve bu isimler ile alakalı yeni yaptırım kararının olduğu belirtildi.

Lübnanlı gazeteci Tuni Bules konu ile alakalı “ Amerika’nın başlattığı bu yaptırımlar sadece bir takım resmi kurumları değil ileride tüm Lübnan’ın alt yapısını ilgilendiren devlet kurumlarını ve hastaneleri de kapsayacaktır” ifadelerini kullandı.

Barack Obama geçtiğimiz yıl Hizbullah’a yönelik ABD kongresinin toplu yaptırım kararını onaylamış ve Hizbullah’ın tüm banka hesapları ile birlikte Hizbullah ile birlikte hareket eden tüm kurum ve şahısları kapsamıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.